Nowe stadiony: Piątka z Rumunii

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Piątka z Rumunii Nie zaglądaliśmy na rumuńskie stadiony od dawna i czas to naprawić. Dziś zapraszamy na prezentacje pięciu obiektów, których dotąd w naszej bazie nie było. A zasługują!

Reklama

Stadionul Municipal, Braiła

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Położony w największym miejskim zespole parkowym stadion w Braile powstał w 1974 roku, zastępując znacznie mniejszy obiekt sportowy ulokowany w tym samym miejscu. W chwili otwarcia był przygotowany na przyjęcie ok. 30 tys. widzów na ławkach.

Wraz z upływem czasu jego pojemność spadała. W 2008 na południowej i północnej trybunie zainstalowano krzesełka, a pojemność spadła do 25 tys. miejsc. W 2012 główna trybuna (południowa) przeszła kolejną modernizację. Aktualnie trybuny na łukach są wyłączone z użytku, dlatego liczba krzesełek określa pojemność.  

 

Stadionul Municipal, Buzău

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Otwarty po raz pierwszy w 1942 roku miejski stadion przeszedł parę znaczących modernizacji, wskutek których stał się jednym z nowocześniejszych w Rumunii. Po raz pierwszy w całości wyposażony w krzesełka w 2007 roku, rok później otrzymał sztuczne oświetlenie.

Zwarte trybuny na całym obwodzie boiska mają 14-15 rzędów, a po zachodniej stronie znajduje się również zadaszona nadbudowa ze strefą VIP.

 

Stadionul Marin Anastasovici, Giurgiu

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Stadion w przygranicznym Giurgiu na południu Rumunii pierwotnie funkcjonował jako obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny ze znaczącą trybuną po zachodniej stronie. Jednak po przekazaniu go przez rząd miejscowemu samorządowi w 2001, przeszedł serię modernizacji, po których przeobraził się w wyłącznie piłkarski stadion dla miejscowej Astry.

W 2013 roku zainaugurowano nową trybunę wschodnią wartą ok. 3 mln €, a w 2014 kolejną – na południu stadionu. Dzięki niej pojemność stadionu wzrosła do ok. 8,5 tys. widzów, wliczając 7 lóż dla VIP-ów.

 

Stadionul Mircea Chivu, Reșița

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Na południu karpackiego miasta Reșița w zachodniej Rumunii znajduje się jeden z najciekawiej położonych obiektów w tym kraju. Na całym obwodzie boisko okalają 4 niskie rzędy trybun, dziś już prawie nieużywane. Z kolei na wschodzie i zachodzie stoją okazałe trybuny. Wschodnia (główna) ma konstrukcję żelbetową i mieści większość zaplecza. Zachodnia jest dosłownie wryta w skałę miejscowego wzgórza, którego zbocze stanowi jedną z dróg dojścia.

Stadion przeszedł znaczącą modernizację w 2009 roku, gdy przy okazji powstania nowego klubu (Metalul) zainstalowano na obu trybunach krzesełka w jego barwach. To zmniejszyło realną pojemność z 12,5 tys. do 6100 miejsc.

Patronat nad obiektem nadano Mircei Chivu, ojcu słynnego piłkarza Christiana Chivu.

 

Stadionul Concordia, Chiajna

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Maleńka gmina Chiajna na zachodnich obrzeżach Bukaresztu ma zaledwie kilka znaczących budynków i stadion Concordii jest jednym z nich. Rozbudowywany stopniowo w 2011 otrzymał swą ostatnią trybunę i oferuje widzom wyłącznie siedzące i zadaszone miejsca na widowni, co nie jest normą w Rumunii.

Reklama