Katar 2022: Cały Mundial w jednym mieście? To możliwe…

źródło: własne

Katar 2022: Cały Mundial w jednym mieście? To możliwe… Lista stadionów wskazanych jako potencjalne areny Mistrzostw Świata 2022 ma już 14 pozycji. I tylko dwie znajdują się poza Dauhą lub jej przedmieściami! Ten najdalszy może wcale nie powstać.

Reklama

Kiedy Katar w 2010 roku składał wniosek do FIFA, obiecywał możliwie rozciągnąć swój turniej. Mimo koncentracji wokół Ad-Dauhy impreza miała się też odbywać w Al-Shamal na północy, a także w Al-Khor i Al-Wakrah. Wszystkie pozostałe zgłoszone areny skupiały się albo w Dausze, albo na jej obrzeżach.

Jak jednak pisaliśmy wiosną 2013, FIFA zgodziła się na ograniczenie listy stadionów z 12 do 8. Do dziś nie są pewne kryteria wyboru finałowej listy gospodarzy. Stadionów może być 8-10. Ostateczna lista ma być ogłoszona do końca roku przez Supreme Committe for Delivery and Legacy (SCDL), a w marcu poddana pod akceptację FIFA.

Do zgłoszonych dotąd 12 propozycji Kataru dołączyły w tym tygodniu dwie kolejne. Obie znajdują się w Dausze i niemal na pewno powstaną, co zmniejsza liczbę miejsc dla aren spoza stolicy. Pierwsza to stadion Qatar Sports Club, który wcześniej miał być tylko centrum szkoleniowym. Druga to nowy stadion na terenach przy międzynarodowym lotnisku Hamada. Całą listę widać poniżej, dwie nowe propozycje są zaznaczone na mapie.

mapa Kataru

Na czym polega problem? Ano na tym, że zagęszczenie stadionów i tak byłoby bez precedensu, a dwie najnowsze pozycje dodatkowo je zwiększają. Wskazany przez SCDL stadion Qatar Sports Club leży dosłownie 3km od kolejnego planowanego stadionu-gospodarza, Doha Port Stadium. Jeszcze 3km (około – dokładnej lokalizacji nie podano) i lądujemy przy kolejnym stadionie – na Hamad International Airport.

Równie blisko siebie będą dwa zatwierdzone już stadiony – Khalifa Stadium i Sports City Stadium, które dzieli poniżej 4km, podobnie jak parę Al Gharafa Stadium i Education City Stadium. Przy takim ścisku w Dausze stadiony leżące poza administracyjnymi granicami stolicy (Al Rayyan, Al Wakrah, Lusail, Al Khor) wydają się odległe, choć najdalszy z nich powstanie nieco ponad 30km od granicy Dauhy. I tylko Al Shamal Stadium ma być realnie oddalony, ale 80km to wciąż odległość trudna do określenia mianem dużej.

Wszystko to ma znaczenie o tyle, że Katar w 2022 roku ma przyjąć ponad milion turystów (biletów będzie ok. 3 mln) i zapewnić im noclegi. Sama FIFA kazała zarezerwować dla siebie 60 tys. miejsc hotelowych. Między poszczególnymi stadionami będą przemieszczały się masy kilkudziesięciu tysięcy ludzi i nawet maksymalne geograficzne rozrzucenie meczów grupowych będzie ogromnym testem dla transportu publicznego Dauhy.

mapa Kataru

Reklama