Tokio: Stadion narodowy wciąż czeka na rozbiórkę

źródło: Reuters | opracował: MK

Tokio: Stadion narodowy wciąż czeka na rozbiórkę Już o 5 miesięcy opóźnią się prace rozbiórkowe na narodowym stadionie Japonii. Najprędzej uda się je rozpocząć w połowie grudnia z powodu problemów proceduralnych.

Reklama

Tokyo National StadiumWyburzanie olimpijskiego Kokuritsu Kyōgijō miało rozpocząć się w lipcu 2014. Jednak już parokrotnie trzeba było przekładać wjazd ciężkiego sprzętu. Za pierwszym razem wszystkie oferty na wyburzenie były za drogie i nadzorująca projekt Japan Sports Council musiała odwołać przetarg.

Na początku lata ruszyła druga tura ofert, w której jedna z tokijskich firm zaskarżyła wynik. Zdaniem oferenta wybrano kandydata, który nie zaproponował najkorzystniejszych warunków. Organizatorzy nie zgodzili się z zarzutem, ale uznali protest i ruszyła trzecia tura. Jej efekty poznamy w listopadzie, co oznacza, że rozbiórka rozpocznie się najwcześniej w połowie grudnia.

Nie mas pewności, czy rozrośnięte już do 5 miesięcy opóźnienie wpłynie negatywnie na harmonogram budowy nowego stadionu. Futurystyczna arena olimpijska ma być bowiem gotowa w nieprzekraczalnym terminie 2019, rok przed Igrzyskami Olimpijskimi 2020.

Tokyo National Stadium

Reklama