Nowe budowy: Ruszyła rozbiórka Al Rayyan Stadium, postępy w Wakrze

źródło: własne

Nowe budowy: Ruszyła rozbiórka Al Rayyan Stadium, postępy w Wakrze Wczoraj na przedmieściach Dauhy ruszyło wyburzanie stadionu, który… nie miał być wyburzony. Zostanie zbudowany od nowa, z lepszą infrastrukturą. Z kolei w Al Wakrze postępują prace ziemne.

Reklama

Al-Rayyan Stadium

Al-Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Według pierwotnych planów z 2010 roku stadion w Al Rayyan, na zachodnim wylocie z Dauhy, miał zostać zachowany na Mistrzostwa Świata 2022. Był wtedy zaledwie 7-letnim obiektem, uznawanym za jeden z najlepszych w kraju. Planowano nadbudowę ok. 20 tys. miejsc tymczasowych oraz gruntowną modernizację jego istniejącej infrastruktury.

Al-Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Jednak w 2014 roku zapadła decyzja, że korzystniej będzie obiekt wyburzyć i zbudować od podstaw. 90% obiektu ma być wykorzystane w innych stadionach (oświetlenie, krzesełka, transformatory) oraz w budowie nowego w tym miejscu (gruzy). Wokół stadionu zaplanowano rozległy kompleks rekreacyjny dla mieszkańców, z terenami zielonymi oraz wyposażeniem do sportu amatorskiego i zawodowego. Ostateczna koncepcja ma zostać zaprezentowana w grudniu 2014.

Stała pojemność stadionu ma wynieść 20 tys. miejsc, a tymczasowa na czas Mistrzostw Świata 2022 – 43 tysiące. Obiekt zostanie wyposażony w przyjazną środowisku technologię chłodzenia. Rozbiórka starych trybun ruszyła 30 września 2014, a nowy stadion ma zostać otwarty w pierwszym kwartale 2019.

 

Al-Wakrah Stadium

Al-Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

W połowie maja ruszyła wielka operacja przygotowywania gruntu dla właściwej budowy w al Wakrah. Z uwagi na bardzo kamieniste podłoże, właściwa budowa stadionu ruszy dopiero w 2015 roku i wtedy zostanie też wybrany jego wykonawca.  W tym przypadku jest jednak konkretny projekt.

Al-Wakrah StadiumWykonanie kompletnego projektu dla nowego stadionu w Al-Wakrah (ok. 15km na południe od Dauhy) zlecono w połowie 2013 pracowniom AECOM i Zaha Hadid. Pierwsze wizualizacje pojawiły się w połowie listopada 2013 i zaprezentowały stadion, który ma szanować tradycje morskie miasta (fale jako forma występująca w dachu oraz drewniane żebra od wewnątrz, nawiązujące do konstrukcji tradycyjnych łodzi).

Konstrukcja ma być jednak bardzo nowoczesna, a pod wielkimi łukami zadaszenia (230m każdy) znajdą się miejsca dla ok. 44-45 tys. ludzi. Cały górny poziom widowni zostanie rozebrany po zakończeniu Mundialu 2022, obniżając pojemność do ok. 22 tys. miejsc.

Stadion ma zapewniać optymalną temperaturę od 24 stopni na trybunach do 32 na promenadzie wokół nich. Upały mają być mało dokuczliwe dzięki połączeniu aerodynamiki, cienia i systemów wentylacyjnych.

By zapewnić obiektowi przyszłość wykraczającą daleko poza Mistrzostwa FIFA 2022 inżynierowie skupili się na minimalizacji kosztów i oddziaływania na środowisko. Stadion ma samodzielnie produkować ok. 15% niezbędnej do organizacji meczów energii, zużycie wody udało się ograniczyć o 60% względem tradycyjnych obiektów, a produkcję odpadów aż o 90%. Dodatkowo znaczna część surowców użytych w budowie ma pochodzić z recyklingu.

Wokół stadionu przewidziano aż 585 tys. m2 przestrzeni publicznych. Poza ogromnymi placami w planie jest stworzenie dwóch boisk treningowych, dwóch hal widowiskowych, czterech kortów tenisowych i dwóch boisk do koszykówki. Przy stadionie ma również stanąć hotel.

Reklama