Nowe stadiony: Świdnik, Września, Gryfice, Międzychód, Plewiska

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Świdnik, Września, Gryfice, Międzychód, Plewiska Nocą przygotowaliśmy dla Was pięć świeżych pozycji w bazie Stadiony.net. Największa z nich to nowy stadion w Świdniku, ale i najmniejsze są ciekawe – każdy z nich przechodził w ostatnich latach modernizacje.

Reklama

Stadion Miejski w Świdniku

Stadion Avii

Pierwszy obiekt przy Sportowej 2 powstał w 1964 roku i w najlepszych meczach gromadził tłumy pod granicę 7 tys. widzów mimo pojemności rzędu 5 tysięcy. Jednak jego niskie nasypowe trybuny musiały ustąpić miejsca nowym w 2012 roku, gdy ruszyła budowa następcy.

Projekt cierpiał z powodu znacznych opóźnień, ale ostatecznie udało się go ukończyć w ciągu mniej niż dwóch lat. Powstały dwie żelbetowe trybuny (główna na południu i mniejsza na północy), boisko treningowe oraz parkingi na 140 aut. Gruntowną przebudowę przeszedł też budynek klubowy.

Otwarcie nowego stadionu nastąpiło latem 2014 w obecności 2500 widzów. Cały projekt kosztował 18 mln zł, z czego ok. 10 mln stanowiło dofinansowanie Unii Europejskiej.

 

Stadion Miejski we Wrześni

Stadion we Wrześni

Znajdujący się na północnej krawędzi starego miasta stadion we Wrześni istnieje od 1927 roku. Dziś jego główna trybuna jest wbudowana w halę widowiskową i mieści prawie 570 widzów pod dachem. Hala powstała w 2009 roku i mieści też zaplecze sportowe stadionu. Niestety, widoczność z nowej trybuny bywała krytykowana, ponieważ umieszczona wysoko widownia nie daje oglądu całego boiska.

Całości dopełnia niska, czterorzędowa trybuna wschodnia, gdzie może zasiąść 360 osób.

 

Stadion im. Karola Kucharskiego w Gryficach

Stadion w Gryficach

Położony na wschodzie Gryfic stadion w latach świetności mieścił ok. 2 tys. osób. Jednak po wyburzeniu południowej trybuny w 2010 roku i budowie w jej miejscu nowej, ta liczba dziś wynosi dokładnie 644 miejsca. Wszystkie są siedzące, a większość znajduje się po południowej stronie, gdzie kryje je niebieski dach.

Barwy to ukłon w stronę Sparty Gryfice, klubu powstałego dzięki Karolowi Kucharskiemu. Nazwisko pioniera gryfickiego sportu nadano obiektowi w 2005 roku.

 

Stadion Miejski w Międzychodzie

Stadion w Międzychodzie

Położony zaledwie kilkanaście metrów od Jeziora Miejskiego stadion w Międzychodzie przeszedł kompletną przebudowę w latach 2011-2012. Po starej, drewnianej trybunie zachodniej pozostał jedynie mur dający jej dotąd oparcie. Przed murem powstała nowa, żelbetowa trybuna z ciekawym, drewnianym dachem. Może na niej zasiąść do 400 osób.

W ramach inwestycji powstała również zupełnie nowa nawierzchnia boiska, a na północy pawilon z szatniami i innymi funkcjami, nazwany Domem Sportowca, oferujący widok nie tylko na boisko, ale też na wody Jeziora.

 

Stadion w Plewiskach

Stadion w Plewiskach

Budowa od podstaw stadionu w podpoznańskiej wsi Plewiska ruszyła w 2008 roku. Poza głównym boiskiem oraz zespołem mniejszych boisk Orlik powstała tu trybuna dla 600 widzów z pełnym zadaszeniem. Pod widownią znalazło się miejsce na 5 szatni oraz pomieszczenia dla trenerów.

Reklama