Mönchengladbach: Borussia-Park skończył 10 lat

źródło: RuhrNachrichten.de | opracował: MK; autor: michał

Mönchengladbach: Borussia-Park skończył 10 lat Nie był areną Mundialu 2006, nie miał nigdy sponsora. Mimo to warto przyjrzeć się stadionowi „tej drugiej Borussii”, która dzięki niemu urosła do rangi klubu europejskiego. 14 sierpnia Borussia-Park skończył pierwszą dekadę.

Reklama

Wydaje się, że lata chude już za nimi. Borussia Mönchengladbach, która od 1999 dwukrotnie spadała z Bundesligi, teraz notuje kolejny start w europejskich rozgrywkach. Jednocześnie klub ma już 60 tysięcy akcjonariuszy i podczas meczów gromadził w sezonie 2013/14 jedne z największych tłumów w europejskiej piłce.

Ósma frekwencja w Europie to oczywiście wynik świetnego sezonu i wywalczenia szóstego miejsca w Bundeslidze, ale nawet w trudniejszych latach Borussia-Park wypełniał się w ogromnej większości i plasował Borussię w czołowej dwudziestce kontynentu.

Borussia-ParkFot: Air-Quad.de (cc: by-sa)

Nowy stadion Borussii niemal od otwarcia jest w cieniu bardziej znanych i medialnych sąsiadów. Nie było tu Mistrzostw Świata, ponieważ imprezę „zgarnęły” sąsiednie Kolonia, Dortmund i Gelsenkirchen. Do dziś nie udało się też znaleźć odpowiedniego sponsora, w efekcie czego stadion pozostaje największym w Niemczech, który nigdy nie sprzedał nazwy. Za to ta oficjalna, Borussia-Park, zdążyła przyjąć się bardzo mocno wśród kibiców.

W rozmowie z „Ruhr Nachrichten” dyrektor wykonawczy Borussii zapewnia jednak, że brak sponsora nie oznacza braku zainteresowania. Oferty były, ale nie były odpowiednie. – Są obszary, na których można zarabiać, ale są i takie, w których trzeba być bardzo delikatnym. Partner dla stadionu musi pasować całkowicie. Nie chcemy i nie możemy sprzedawać nazwy za wszelką cenę. […] Borussia-Park to wyjątkowa nazwa i zakorzeniła się już w umysłach ludzi – argumentuje Stephan Schippers. Zgadza się jednak, że obrastanie nazwy w tradycję może utrudnić odbiór sponsora w przyszłości, gdyby klub odpowiedniego znalazł.

Borussia-ParkFot: Bundesliga

Schippers zwraca uwagę, że nie tylko nazwa, ale cały stadion były konsultowane z kibicami jeszcze przed budową. Już w 1999 roku powstała grupa robocza z przedstawicielami fanów i efektem rozmów są m.in. ogromna liczba prawie 19 tysięcy miejsc stojących czy rezygnacja z wysokich płotów. Dzięki temu już podczas otwarcia w 2004 roku stadion był witany przez kibiców z entuzjazmem.  

Mimo braku sponsora dla stadionu, Borussia bardzo mocno odczuła korzyści z posiadania tak dużego i nowego stadionu. – Boekelberg [poprzedni stadion – przyp. red.] nie był już konkurencyjny. Na tamtym stadionie mieliśmy obroty rzędu 18 milionów €. Teraz mamy 110 milionów – takiej liczby nie dałoby się osiągnąć na dawnym obiekcie – kwituje Schippers.

Borussia nie zamierza jednak poprzestać na istniejącej infrastrukturze. W okolicy ma powstać nowy budynek o powierzchni ok. 15 tys. m2, w którym powstanie muzeum klubu, sklep, muzeum oraz centrum rehabilitacyjne. Do tego dojdzie hotel, w którym klub ma mieć 40% udziałów.

Reklama