Świdnik: Na własnym stadionie jak w klatce?

źródło: własne; autor: michał

Świdnik: Na własnym stadionie jak w klatce? Choć trudno w to uwierzyć, nowy świdnicki Stadion Miejski został wyposażony w dwie klatki. Zamykani za wysokim płotem mają być i kibice drużyny przyjezdnej, i kibice miejscowych.

Reklama

Sprawa dwóch klatek na świdnickim stadionie nie jest nowa – widzieliśmy je już w 2012 r., gdy Świdnik upublicznił dokumentację projektową. Wtedy jednak traktowaliśmy to wyłącznie jako dwie możliwe lokalizacje sektora gości, uzależnione od dojazdu i konsultacji w sprawie zabezpieczenia.

Rzeczywistość jest bardziej przewrotna. Okazało się, że białostockie biuro projektowe Ptaszyński-Rubin Architekci zaplanowało odizolowanie od reszty widzów zarówno kibiców gości, jak i tych lokalnych. O ile tworzenie klatek gości nie jest w Polsce niczym nowym z obawy przed niektórymi grupami przyjezdnych, o tyle zamykanie w takich konstrukcjach również przychodzących na obiekt regularnie miejscowych widzów już się nie zdarza.

Pomijając kwestie bezpieczeństwa, trudno mówić o komfortowym oglądaniu meczów zza krat. W Świdniku płot ma wysokość ponad 3 metrów, a trybuna dla gospodarzy 3,5m. Tym samym projektanci stworzyli sektor, w którym każde jedno krzesełko będzie miało znacząco ograniczoną widoczność i który jednocześnie ma służyć widzom przychodzącym na każdy mecz.

Próbowaliśmy skontaktować się z twórcami projektu, jednak telefon pracowni Ptaszyński-Rubin Architekci został odłączony, a strony internetowej z adresem e-mail nie ma.

W Świdniku jest jeszcze jedna atrakcja. Gmina szuka aktualnie zarządcy dla stadionu i w opisie obiektu informuje, że sektor przyjezdnych zlokalizowany jest na trybunie głównej (południe stadionu). Mieści 320 osób. Czyli jest… większy niż sektor miejscowych kibiców, którego pojemność to równo 280 krzesełek. Ten zlokalizowany jest na północnej trybunie, w jej wschodniej części. Pewnym pocieszeniem dla kibiców Avii może być jedynie niedawna deklaracja klubu, że wpuści nie więcej niż 240 przyjezdnych.

Poniżej można zobaczyć widok elewacji obu trybun - wyższej (południowej, 8 rzędów) i niższej (północnej, 7 rzędów). Sektory objęte wygrodzeniami zaznaczone na niebiesko.

Stadion w Świdniku

Stadion w Świdniku

Reklama