Nowe stadiony: Candlestick Park i Levi’s Stadium

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Candlestick Park i Levi’s Stadium Ten pierwszy kosztował prawie 100 razy mniej od drugiego, choć pojemność nie różni ich bardzo. Czasy się jednak zmieniły, dlatego poczciwy Candlestick Park ustępuje miejsca stalowemu Levi’s Stadium.

Reklama

Levi’s Stadium

Levi's StadiumPlany budowy nowego stadionu dla San Francisco 49ers pojawiły się już w 1997, ale mimo wsparcia w referendum nie udało się wówczas ruszyć z przebudową Candlestick Park. W 2006 pojawiła się koncepcja postawienia areny na parkingu starego stadionu, jako części kandydatury do organizacji Igrzysk Olimpijskich. Pomysł upadł jednak po tym, jak właściciele 49ers zaczęli w tym samym roku przymierzać się do przeniesienia klubu poza granice miasta, do Santa Clara.

Właśnie tu ostatecznie zatwierdzono budowę, której zielone światło dali mieszkańcy w 2010 roku. Pracownia HNTB stworzyła koncepcję stadionu o ważącej 75 tys. ton stalowej konstrukcji, w znacznej mierze wyeksponowanej z punktu widzenia przechodnia. Dominującym elementem jest wysoki budynek zachodniej trybuny, na dachu którego powstał ogród (2,5 tys. m2) oraz niewielka elektrownia słoneczna (1,9 tys. m2).

Levi's StadiumFot: San Francisco 49ers

Trybuny podzielono na trzy główne poziomy, w sumie oferujące ponad 68,5 tys. miejsc z możliwością powiększenia do 75 tysięcy. Rozkład nie jest jednak równomierny – na północy i południu widownia jest niższa, by zrobić miejsce dla telebimów o powierzchni ponad 890 m2 każdy. Z kolei główna trybuna skupia większość najdroższych miejsc, wliczając 9 tys. foteli biznesowych oraz aż 176 lóż na trzech poziomach.

Levi's StadiumFot: San Francisco 49ers

Inwestycja warta 1,27 mld $ (w większości pokryta przez miasto) powstała w zaledwie 819 dni dzięki prostej budowie z elementów prefabrykowanych. Wysokie koszty były podyktowane m.in. bogatym wyposażeniem obiektu (np. aż 800 punktów handlowych), ale też wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. Obiekt wykorzystuje ponownie wodę, część materiałów pochodzi z recyklingu, a to w połączeniu z innymi elementami strategii pozwoliło na uzyskanie złotego certyfikatu LEED.

W maju 2013 inwestor podpisał umowę na nazwę stadionu z gigantem odzieżowym Levi’s. Przez pierwsze 20 lat obiekt będzie nosił nazwę Levi’s Stadium za ok. 200 mln $, co w chwili podpisania było trzecim najwyższym kontraktem w historii.

Candlestick Park

Prace budowlane nad pierwszym w USA całkowicie żelbetowym stadionem do baseballu ruszyły w sierpniu 1958. Po niespełna dwóch latach mieszczący 43,7 tys. widzów obiekt był gotowy. Lokalizacja na południowo-wschodnim krańcu San Francisco została wymuszona oczekiwanym przez zespół Giants parkingiem na 10 tys. samochodów. Tak dużych działek było bardzo niewiele, dlatego ziemię odkupiono od miejscowego przedsiębiorcy, który w zamian został bez przetargu wykonawcą stadionu. Sprawa była później przedmiotem śledztwa.

Candlestick ParkFot: Michael Estigoy (cc: by-nc)

Początkowo jako stadion wyłącznie do baseballu, budynek powiększono w latach 1970-71. Dzięki domknięciu trybun pojemność wzrosła do 58 tys. i można było rozgrywać mecze futbolu amerykańskiego. Ta decyzja została wymuszona przeprowadzką drużyny 49ers.

Decyzja o zabudowie północnej części stadionu dała kibicom nadzieję na poprawę warunków oglądania meczów. Stadion był bowiem wystawiony na wody Zatoki San Francisco i mimo świetnego widoku z trybun przyjmował ogromne ilości zimnego wiatru. Nie pomógł w redukcji tego problemu żelbetowy wiatrochron na koronie trybun, nie pomogła też zabudowa. Wiatr nie tylko smagał trybuny dalej, ale dodatkowo wirował po stadionie.

Candlestick ParkFot: John Martinez Pavliga (cc: by)

Zespół baseballowy wyprowadził się z Candlestick Park w 1999, gdy powstał jego nowy stadion. 49ers pozostali jedynym stałym gospodarzem, ale swój ostatni sezon rozegrali w 2013 roku, również budując nowy obiekt. Ostatnie wydarzenie na Candlestick przed wyburzeniem areny to koncert Paula McCartneya 14 sierpnia 2014 – niemal 50 lat po tym, jak The Beattles właśnie na Candlestick zagrali swój ostatni koncert.

Reklama