Minneapolis: Nowy stadion śmiertelną pułapką na ptaki?

źródło: CBSlocal.com

Minneapolis: Nowy stadion śmiertelną pułapką na ptaki? Wart prawie miliard dolarów nowy stadion Minnesota Vikings będzie mieć największy na świecie szklany dach. I właśnie ten dach, w połączeniu ze szklanymi fasadami, może po otwarciu pokryć się roztrzaskanymi ptakami – informuje CBS Minneapolis.

Reklama

Ponieważ instalacja dachu ruchomego była za droga, w Minneapolis zdecydowano się na szklany, przezroczysty dach. Właśnie ten element był wymieniany jako najciekawsze rozwiązanie podczas prezentacji projektu w maju 2013. Teraz okazuje się, że nie wszystko zostało przemyślane.

Szanowana organizacja ornitologiczno-ekologiczna Audubon alarmuje, że o stadion będą masowo zabijać się ptaki. W projekcie przewidziano bowiem szkło działające podobnie do lustra, przez co budynek będzie niemal niewidoczny dla ptactwa. Powierzchnia przeszkleń to ok. 19 tys. m2.

Vikings Stadium

Audubon zwrócił się do inwestora, by ten zmienił szkło w projekcie stadionu na inne, porowate i nie odbijające obrazu otoczenia. Spółka Minnesota Sports Facilities Authority odmówiła, ponieważ modyfikację oszacowała na 1,1 mln $ dodatkowych kosztów. Obrońcy zwierząt twierdzą, że dodatkowy koszt szkła zwróciłby się w oszczędnościach energetycznych, jakie daje zastosowanie porowatych tafli.

Obrońcy przyrody zwracają jednak uwagę, że prawo stanowe nakazuje inwestycjom o publicznym finansowaniu ochronę ptaków przed zabijaniem się o szyby. Ten wymóg nie jest spełniony przy obecnym planie. Podobnie stadion nie ma szans na wysoką ocenę w klasyfikacji LEED, w której ochrona przyrody jest istotna. Audubon prowadzi akcje lobbingową, w ramach której do dziś prawie 30 tys. osób wysłało emaile do inwestora, by uwzględnił bezpieczniejsze szkło.

Reklama