Słubice: Stadion zabytkiem po roku starań

źródło: własne

Słubice: Stadion zabytkiem po roku starań Nie tylko główne boisko z charakterystycznymi trybunami, ale też kompleks boisk treningowych w Słubicach zostały objęte ochroną prawną. Jeden z najstarszych i najbardziej nietypowych stadionów w Polsce nie będzie się już zmieniał.

Reklama

Nie powstał w Polsce, ale pozostawiony po wojnie w niemal niezmienionym stanie Stadiom Miejski w Słubicach (wcześniej Stadion Wschodniomarchijski) dziś jest już perełką. To jeden z nielicznych kompleksów sportowych o tej skali wybudowanych na początku XX wieku i istniejących do dziś. Jego twórca, Otto Morgenschweis, wzorował się na planie Deutsches Stadion w Berlinie.

Wielu Polaków zna ten stadion ze zdjęć dzięki wspaniałym arkadom na południu, jednak od 16 czerwca za zabytek uznano nie tylko główne boisko z jego trybunami. Decyzją lubuskiej konserwator zabytków Barbary Bielinis-Kopeć ochronie podlegać będzie też basen równoległy do boiska, cztery treningowe pola gry na północnym zachodzie „wraz ze stawem i elementami zieleni projektu wiesbadeńskiego architekta zieleni Wilhelma Hirscha (1887-1957) oraz założenie przestrzenne według projektu architekta miejskiego Otto Morgenschweisa (1869-1944)”.

Stadion jest czwartym miejskim obiektem uznanym za zabytek przez wojewódzkiego konserwatora. Decyzja w sprawie stadionu przyszła po prawie roku od wszczęcia procedury. Zainicjował ją Roland Semik, miłośnik historii Słubic.

Stadion Miejski w SłubicachFot: Fsopolonezcaro (cc: by)

Oryginalny szkic Otto Morgenschweisa naniesiony na aktualny stan kompleksu:

Stadion Miejski w SłubicachWiz: inż. arch. Adrian Mermer

Reklama