Nowy projekt: Stadion, który udaje namiot

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt: Stadion, który udaje namiot Niektóre stadiony są inspirowane lub luźno nawiązują do konkretnych motywów. Ten do nich nie należy – nawiązanie jest tak silne i dosłowne, że trudno tu mówić tylko o inspiracji…

Reklama

Wczoraj Najwyższy Komitet ds. Wdrożenia i Spuścizny (SCDL) zaprezentował drugi po Al Wakrah Stadium ostateczny projekt stadionu na Mistrzostwa Świata 2022. Znów chodzi o obiekt poza stolicą, choć znajdzie się zaledwie 40km na północ od Ad Dauhy.

Koncepcja nowego stadionu w Al Khor nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów Bayt Al Sha’ar (stąd nazwa obiektu). Cała bryła będzie uformowana na podobieństwo namiotu, wliczając zewnętrzne odciągi czy ogromne główne wejście, dosłownie wycięte w fasadzie.

Al Bayt StadiumWiz: Supreme Committee for Delivery and Legacy

Czarna barwa dominująca na elewacji i dachu jest przecinana poziomymi białymi pasami, które tradycyjnie oznaczały plemiona i rody, do których należały namioty. Również po wewnętrznej stronie arena będzie nawiązywać do tradycji ciepłym, czerwonym wystrojem, jaki można znaleźć w dawnych namiotach.

Podobnie jak Bayt Al Sha’ar stadion ma dominować nad okolicą i stanowić zaproszenie do odwiedzin. Właśnie taką funkcję dla wędrowców na pustyniach pełniły w regionalnej tradycji dostrzegalne z oddali czarne namioty.

Al Bayt StadiumWiz: Supreme Committee for Delivery and Legacy

Wewnątrz zaplanowano trybuny znacznie większe od tych zaplanowanych we wniosku złożonym w FIFA w 2010 roku. Zamiast 45 tys. miejsc stadion ma pomieścić aż 60 tysięcy widzów, dzięki czemu będzie się na nim mógł odbyć mecz półfinałowy podczas Mistrzostw Świata 2022. Jednocześnie aż 28 tys. krzesełek, czyli cały górny poziom, to trybuny tymczasowe, które po demontażu mają trafić w inne miejsce.

Al Bayt StadiumWiz: Supreme Committee for Delivery and Legacy

Stadion ma spełniać nie tylko najwyższe kryteria FIFA, ale też LEED i GSAS (wpływ na środowisko oraz zrównoważony rozwój). Jego bryła ma być skomponowana w taki sposób, by umożliwić chłodzenie latem i utrzymanie ciepła zimą. Najwyższy Komitet zapewnił, że obiekt umożliwi rozgrywanie meczów Mundialu również latem.

Reklama