Nowe budowy: Jedno City, dwa stadiony

źródło: własne

Nowe budowy: Jedno City, dwa stadiony Są mistrzami Anglii, ale nie zamierzają na tym poprzestać. Już ruszyły pierwsze prace nad rozbudową Etihad Stadium, a przed nowym sezonem po drugiej stronie ulicy zostanie otwarte ogromne centrum treningowe.

Reklama

Dzięki pomocy Johna, wiernego kibica City, od dziś będziemy Was co jakiś czas zapraszać do wschodniej strony Manchesteru. Tam dzieją się rzeczy nie do pomyślenia jeszcze dekadę wstecz. Historia inwestycji zaczyna się w 2008 roku, gdy klub przejęła Abu Dhabi United Group.

Etihad Stadium & Academy ArenaWiz: Manchester City FC

Już wtedy padła propozycja, by pobliskie tereny po fabryce barwników Aniline (zburzona rok wcześniej) zbudować wielki kompleks treningowy. Jego szczegółowa koncepcja pojawiła się w 2011. Później przyszły również ambitne pomysły na rozbudowę Etihad Stadium, skonkretyzowane przez architektów z Populous w 2013. Oba te plany są już w fazie realizacji i możecie poznać je bliżej na Stadiony.net!

Etihad Stadium

Etihad Stadium & Academy ArenaWiz: Manchester City FC

Rozbudowa Etihad Stadium została potwierdzona wiosną 2013 roku. Pierwszym etapem ma być nadbudowa trzeciego poziomu nad trybuną południową, podnosząc pojemność o 6250 osób. Przy okazji ma znacząco wzrosnąć zaplecze tej części stadionu, gdzie powstaną nowe części komercyjne.

Identyczna operacja miałaby być przeprowadzona na północy obiektu, choć niekoniecznie w krótkim odstępie czasu. Możliwe jest zakończenie rozbudowy po kilku latach, zależnie od zainteresowania karnetami na nowe miejsca. Ich sprzedaż rusza 16 października.

Etihad StadiumFot: jrb

Manchester City złożył wniosek o pozwolenie na budowę w grudniu 2013. Na początku 2014 ruszyły pierwsze prace ziemne, w tym palowanie pod nową zabudowę za trybuną południową. Otwarcie nowych sektorów południowej trybuny może nastąpić na starcie sezonu 2015/16.

By dodatkowo poprawić jakość stadionu, w sezonie 2014/15 mają zostać dodane trzy dodatkowe rzędy na całym obwodzie boiska, przybliżając widzów do placu gry. Oznacza to, że aż 5 rzędów znajdzie się poniżej (!) poziomu murawy.

 

City Football Academy Arena

Academy ArenaWiz: Manchester City FC

Stadion jest częścią City Football Academy, centrum szkolenia piłkarskiego o powierzchni ponad 32 hektarów na wschodzie Manchesteru. Nie tylko będzie jednym z 16 pełnowymiarowych boisk w ramach kompleksu, ale też miejscem najważniejszych meczów młodzieżowych, dzięki 7 tysiącom zadaszonych miejsc na trybunach.

Etihad StadiumFot: jrb

Pod wschodnią trybuną znajdzie się nowa siedziba Manchesteru City z biurami, których część otrzyma widok na murawę. Jest też miejsce na restaurację/lobby i aulę dla mediów – również z oglądem boiska. Po drugiej stronie stadionu znajdą się pomieszczenia dla zawodników, a na zapleczu pokaźna przestrzeń komercyjna, której wykorzystanie nie jest jeszcze znane.

Stadion jest realizowany przez firmę BAM, która za sumę ok. 100 mln funtów buduje cały kompleks City. Obiekt stanie w północno-zachodnim narożniku centrum i zostanie połączony kładką z Etihad Stadium po drugiej stronie ulicy. Budowa obiektu ruszyła latem 2013 (przygotowania do całej inwestycji ruszyły już w 2011)  w miejscu dawnej fabryki barwników Aniline.

Reklama