Mundial 2022: Blatter przyznaje, Katar był pomyłką

źródło: własne; autor: michał

Mundial 2022: Blatter przyznaje, Katar był pomyłką Sepp Blatter przyznał w rozmowie ze szwajcarskim dziennikarzem, że organizacja Mistrzostw Świata była pomyłką. Później FIFA w oficjalnym komunikacie nazwała to błędem. Ale nikt nie zamierza pomyłki i błędu poprawiać.

Reklama

Podczas wywiadu dla szwajcarskiej telewizji RTS prezydent FIFA Sepp Blatter przyznał, że przyznanie Katarowi organizacji Mistrzostw Świata 2022 było pomyłką. – Oczywiście, że to była pomyłka. Wie pan, każdy popełnia ich w życiu wiele – stwierdził szef światowej organizacji.

- Raport techniczny jasno wskazywał, że latem jest tam za gorąco, a mimo to komitet wykonawczy podjął decyzję całkiem dużą większością, by właśnie tam zorganizować imprezę – przyznał Blatter. Nie przyznał, że FIFA podejmując decyzję o przyznaniu Katarowi Mistrzostw łamie też własne zasady. M.in. tę, że nie można zgłaszać więcej niż dwóch stadionów w jednym mieście. Tymczasem w Katarze większość jest skupiona w Dausze lub na jej przedmieściach. Co więcej, Katar zobowiązał się przed wyborem do zbudowania 12 stadionów, a dziś tę liczbę chce ograniczyć do 8-10. Ostatecznej decyzji nie ma.

Szef FIFA zaprzeczył jednak, jakoby Katar „kupił” sobie prawo do organizacji Mundialu. – Nie, nigdy nie powiedziałem, że imprezę kupiono. Jedynie, że wybór był ugruntowany politycznie. Wiemy doskonale, że wiele firm z Niemiec czy Francji pracuje w Katarze, ale nie tylko przy infrastrukturze na Mistrzostwa. To tylko mała część prac prowadzonych w tym kraju.

Po tym, jak wypowiedzi Blattera zaczęły cytować media na całym świecie, FIFA wydawał oficjalny komunikat w tej sprawie. „Komentarz udzielony przez prezydenta FIFA w związku z organizacją Mistrzostw Świata w Katarze jest zgodny ze stanowiskiem FIFA. Jak wyjaśnił w swojej rozmowie z dziennikarzem, prezydent przyznał, że w oparciu o raport techniczny organizacja turnieju latem jest „błędem”, ponieważ panują tam wyjątkowo wysokie temperatury. W żadnym momencie nie zakwestionował roli Kataru jako gospodarza Mistrzostw 2022”.

Doha Port Stadium

Komunikat FIFA sugeruje, że długo rozważana decyzja o przeniesieniu imprezy z lata na zimę zostanie wkrótce podjęta. Temat w tej chwili jest odłożony na później z powodu zbliżających się Mistrzostw Świata w Brazylii.

Przypomnijmy, że pierwotnie organizatorzy z Kataru oraz władze FIFA przekonywali, że dzięki nowoczesnym technologiom chłodzenia uda się zmniejszyć temperaturę na stadionach z 45 do 25 stopni. Jedna z propozycji (widoczna powyżej) zakładała uczynienie ze stadionu gigantycznej fontanny, stale oblewanej z zewnątrz wodą. Aktualnie prognozy wskazują, że wiele sugerowanych rozwiązań w praktyce nie może zafunkcjonować, ponieważ byłyby zbyt drogie w realizacji i utrzymaniu.

Reklama