Floryda: Stadiony piłkarskie w Orlando i Miami bliżej dzięki ulgom podatkowym?

źródło: własne

Floryda: Stadiony piłkarskie w Orlando i Miami bliżej dzięki ulgom podatkowym? Władze stanowe na Florydzie przegłosowały dodatkowe ulgi podatkowe dla inwestorów budujących lub przebudowujących stadiony. To niewielkie, ale wciąż istotne wsparcie dla dwóch planowanych aren piłkarskich.

Reklama

Dwa bardzo głośne projekty w ostatnich miesiącach mogą doczekać się wsparcia od władz stanowych, jeśli wejdą w fazę realizacji. Jedynym kryterium, jakie muszą spełnić, jest przekroczenie wartości 100 milionów dolarów. W przypadku nowego stadionu dla Miami United z tym kryterium nie będzie problemu, ponieważ koszt stadionu szacowany jest na 200 milionów. W przypadku Orlando City może nie być tak łatwo, ponieważ pojawiają się różne kwoty, od 85 do 100 milionów.

Na co może liczyć inwestor pompujący 100 milionów w infrastrukturę sportową? Na ulgę podatkową w wysokości do 3%. W dużym skrócie, z kosztu budowy można odjąć do 3 milionów dolarów – tak zdecydowały władze stanowe Florydy.

Uchwała nr HB7095 wydaje się nieznacznym ukłonem dla podmiotu wydającego potężne sumy na inwestycję. Jednak została w mediach odebrana jako bardzo znaczący sygnał i wsparcie dla nowych stadionów na Florydzie.

Beneficjentem ma być między innymi David Beckham, który zamierza zbudować stadion dla swojego klubu MLS w Miami. Jednak w mieście wciąż bardzo silna jest opozycja skupiona wokół operatora liniowców Royal Carribean.

Koalicja o nazwie Miami Seaport Alliance chce zablokować budowę 25-tysięcznika w porcie Miami z obawy przed pogorszeniem funkcjonalności portu na rzecz niewielkiej korzyści. Ponieważ port daje pracę tysiącom ludzi, wzrost ruchu ulicznego lub ograniczenia organizacyjne i przestrzenne związane z meczami budzą poważne obawy.

Reklama