Bułgaria: Jest umowa, będzie nowy stadion narodowy

źródło: Novinite.com; autor: michał

Bułgaria: Jest umowa, będzie nowy stadion narodowy Wbrew niektórym oczekiwaniom bez CSKA Sofia, ale jednak powstanie w zakładanym kształcie. Nowy stadion pomieści 30 tys. widzów i ma być zgłoszony przez Bułgarię do organizacji Euro 2020.

Reklama

W tym tygodniu doszło do podpisania trójstronnej umowy między Slaviją Sofia, bułgarskim związkiem piłki nożnej BFU i niemieckim inwestorem IFS. Dzięki umowie ma powstać mieszczący ok. 33 tys. widzów nowy stadion narodowy.

Po trwających od miesięcy rozmowach IFS doszło do porozumienia z dotychczasowym dzierżawcą stadionu w południowo-zachodniej dzielnicy Ovcha Kupel, Slaviją. To właśnie w miejscu starego stadionu Slaviji ma stanąć ten nowy, już bez bieżni, za to zintegrowany z halą widowiskową dla siatkarzy i koszykarzy.

Koszty szacowane na 40 mln € oraz pilotowanie budowy (wraz z wyborem wykonawcy, najpewniej spoza Bułgarii) pozostają po stronie Niemców. Nowy stadion będzie więc w całości prywatny. W zamian za jego budowę to właśnie IFS będzie czerpało zyski z praw marketingowych i organizacji eventów na terenie stadionu.

Budowa ma trwać ok. 15 miesięcy. Biorąc pod uwagę skromny budżet należy się spodziewać prostego projektu opartego o prefabrykowane elementy trybun. Zanim jednak budowa będzie mogła się zacząć, dokumenty w tej sprawie musi zatwierdzić miasto Sofia. Termin przekazania dokumentacji nie jest znany.

Wcześniej IFS lobbowało za przeprowadzką CSKA na południowy zachód Sofii, jednak klub nie dał się przekonać.

Reklama