Nowy projekt: Khalifa Stadium

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt: Khalifa Stadium Dziś jest narodowym stadionem Kataru, jednak przed Mundialem 2022 spadnie na drugie miejsce. To nie znaczy, że straci na standardzie – przeciwnie. Oto plan powiększenia o prawie 20 tysięcy miejsc.

Reklama

Ten stadion gościł już Azjatyckie Igrzyska 2006 i najważniejsze mecze piłkarskie w Katarze. Teraz Khalifa Stadium będzie przygotowywana do rozbudowy. Stadion jest jedną z najbardziej istotnych części katarskich Mistrzostw Świata FIFA w 2022 roku – tu odbędą się mecze grupowe, ćwierćfinał i półfinał. A być może jeszcze więcej meczów, zależnie od ostatecznej liczby stadionów.

Khalifa Stadium

Zbudowana w 2005 roku zachodnia część obiektu z wyjątkowym systemem łuków zostanie zachowana bez zmian. Na wschodzie zmieni się jednak bardzo wiele. Do istniejącej wschodniej trybuny dobudowany zostanie górny poziom, a także zadaszenie naśladujące stylem to już znane na całym świecie.

Khalifa Stadium

Wzrost pojemności nie jest jeszcze w pełni jasny – najwyższa możliwa liczba sugeruje 68 030 miejsc siedzących po rozbudowie, co zdaje się potwierdzać firma konsultacyjna Dar Al-Handasah. Według jej informacji pojemność wzrośnie o ok. 20 tys. miejsc.

Zdecydowanie większy i bardziej imponujący wzrost czeka jednak powierzchnie użytkowe stadionu. Khalifa Stadium zyska 10 tys. m2 powierzchni komercyjnych, kolejne 10 tys. m2 pomieszczeń dla VIP-ów i gości biznesowych, a wliczając dobudowane do stadionu wolnostojącego muzeum olimpijskiego Kataru, powierzchnie użytkowe wzrosną aż o 48 tys. m2.

Khalifa Stadium

Reklama