Katar: Wciąż nie wiadomo, ile będzie stadionów w 2022

źródło: constructionweekonline.com; autor: michał

Katar: Wciąż nie wiadomo, ile będzie stadionów w 2022 FIFA zgodziła się na wyjątkowo kontrowersyjne zmniejszenie liczby stadionów na Mistrzostwa Świata w Katarze z 12 do 8. Organizatorzy nie wiedzą jednak, jaka liczba powstanie dokładnie – relacjonuje Construction Week Online.

Reklama

Przypomnijmy, że w maju zeszłego roku FIFA zgodziła się na ograniczenie liczby stadionów potrzebnych do organizacji Mundialu w Katarze z oczekiwanych 12 do 8. Ta decyzja wywołała kolejną falę oburzenia po tym, jak maleńkiemu emiratowi przyznano prawo do organizacji.

Gdy Katar walczył o Mundial 2022, zapewniał, że ma plan na wykorzystanie aren po Mistrzostwach. Większość trybun miała zostać zaprojektowana tak, by można je było przekazać krajom mniej rozwiniętym. Dziś tamte deklaracje i zapewnienia, że Katar zbuduje 12 wymaganych przez FIFA stadionów, to już wspomnienie.

Al Wakrah STadium

Nie jest jednak pewne, ile dokładnie stadionów powstanie. Okazuje się bowiem, że ograniczenie liczby do ośmiu może bardzo utrudnić organizację turnieju w 2022 roku. W rozmowie z Construction Week Online manager komitetu organizacyjnego Dario Antonio Cadavid nie umiał określić precyzyjnie listy stadionów. – Wciąż trwają analizy co do dokładnej liczby stadionów, jakich będzie wymagała organizacja turnieju – stwierdził.

Ograniczenie listy z 12 do 8-10 (o tylu się mówi) spotęguje geograficzne ścieśnienie turnieju. Usunięcie z grona gospodarzy dwóch lub więcej miast sprawi, że każdy obiekt będzie musiał przyjąć więcej meczów, a tym samym poruszanie się dużych grup kibiców będzie utrudnione i może dojść do zatorów między arenami. Na samych stadionach wiąże się to ze wzmożoną eksploatacją boisk i systemów chłodzenia, co może wpłynąć na jakość widowiska i komfort widzów.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ustalona ostateczna lista gospodarzy. Aktualnie w budowie jest nowy stadion w Al-Wakrah (na wizualizacji), a zatwierdzony plan rozbudowy narodowego Khalifa Stadium. W tym roku mają wystartować prace nad kolejnymi czterema arenami, z których pierwsze będą stadiony w Al-Rayyan i (prawdopodobnie) największy obiekt Półwyspu Arabskiego w Lusail.

Qatar world Cup

Reklama