Nowy projekt: Petone Arena

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt: Petone Arena To opowieść o klubie z Nowej Zelandii, który rozgrywa swoje mecze w lidze australijskiej. Gdy gra w domu, traci pieniądze. Dlatego planuje budowę nowego, mniejszego stadionu.

Reklama

Wellington to stolica i druga pod względem populacji metropolia Nowej Zelandii. Stoi tu Westpac Stadium, największy obiekt w kraju używany do rozgrywek piłkarskich. Jego układ jest jednak bliski kołu, przez co widzowie są oddaleni od boiska.

Westpac Stadium

Piłkarskim gospodarzem jest klub Wellington Phoenix FC, który swoje mecze rozgrywa w australijskiej A-League. Od założenia w 2007 roku zespół grywał na paru obiektach w całym kraju i organizacja meczów przynosiła zyski wszędzie… poza Wellington. Problemem jest frekwencja – średnio Phoenix gromadzą ok. 8 tys. widzów, podczas gdy pojemność Westpac Stadium to ponad 30 tysięcy.

Wczoraj władze gminy Hutt, na północy aglomeracji, poinformowały o partnerstwie z Wellington Phoenix. W jego ramach klub zbuduje do spółki z miastem nowy, typowo piłkarski i znacznie mniejszy stadion. Zdaniem udziałowca Phoenix Garetha Morgana to jedyny sposób, by klub mógł się utrzymać w Wellington.

Petone Arena

Nowy obiekt powstanie w Petone Recreation Grounds, kompleksie pięciu boisk piłkarskich. Jedno z nich posiada niewielką krytą trybunę, która zostanie wykorzystana jako sektor za bramką nowego obiektu. Z pozostałych stron staną nowe zadaszone trybuny autorstwa lokalnego biura Warren & Mahoney, których całkowita pojemność wyniesie 12 tys. miejsc.    

- Musimy przemyśleć na nowo doświadczenia widza i początkiem dla takiego procesu jest stadion, na którym widzowie i zawodnicy są na wyciągnięcie ręki – powiedział Morgan, uzasadniając budowę typowo piłkarskiego, prostokątnego stadionu.

Petone Arena

Choć klub i gmina zapewniają o współpracy, długa droga pozostaje do pokonania zanim obiekt powstanie. Hutt miałoby wyłożyć ok. 25 mln $ (63 mln zł), a klub i jego partnerzy nieco mniej. Całkowity budżet inwestycji to ok. 44-48 mln $ (110-120 mln zł).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem obiekt zostanie otwarty w październiku 2016 roku, po trwającej ok. półtora roku budowie.

Reklama