Nominacja: Dalian Sports Center Stadium

źródło: własne

Nominacja: Dalian Sports Center Stadium Pierwsze imprezy testowe ma już za sobą, ale prawdziwy sprawdzian dopiero przed nim. Dosłownie kilka dni temu działacze znanego klubu Dalian Aerbin FC podpisali porozumienie z miastem i przeprowadzają się na wielki stadion na stałe.

Reklama

Historia tej inwestycji przypomina dziesiątki innych w całych Chinach: ogromny rozwój regionu pociąga za sobą decyzję o powstaniu zupełnie nowych dzielnic. A w tych reprezentacyjnych powstają reprezentacyjne centra sportowe. We wschodnim porcie Dalian taką dzielnicą jest Ganjingzi i tam właśnie, otoczony nowo ułożonymi szerokimi alejami stanął Dalian Sports Center.

Dalian Sports Center Stadium

Jak inne tego typu inwestycje w Chinach, kompleks zapewnia nie tylko warunki do organizacji wielkich imprez (główny stadion, ogromna hala widowiskowa, centrum konferencyjne, hotel), ale też do treningów i szkolenia sportowców. Między wielkimi obiektami stanęły cztery mniejsze stadiony i korty tenisowe.

Całość powstała w zaledwie trzy lata, a za projekt odpowiada międzynarodowa pracownia Nadel. Główny stadion ma zupełnie klasyczny układ wewnątrz: dwa poziomy widowni przecięte 32 lożami na zachodzie. Pod trybunami pięć pięter i ogromna powierzchnia użytkowa 135 tys. m2. Ta część nie zadziwia, ponieważ Chińczycy przyzwyczaili nas do imponującej skali.

Dalian Sports Center Stadium

Najbardziej efektowna jest forma zewnętrzna, w jaką architekci stadion ubrali. Z jednej strony zastosowano rozwiązanie dobrze już znane z wielu stadionów, jak Allianz Arena czy St. Jakob Park – poduszki z tworzywa ETFE. Z drugiej strony jednak bryła jest dość świeża – lekko wygięta elipsa została pokryta poduszkami w trzech barwach, tworząc wrażenie wiru. Za dnia niebieska, nocą elewacja może jaśnieć dowolnymi barwami dzięki lampom LED. W sumie podświetlanych jest ponad 90% z 2745 poduszek.

Dalian Sports Center Stadium

W 2013 roku stadion przechodził chrzest – odbyły się tu 12. Igrzyska Narodowe Chin. O ile dojazd do stadionu jest dogodny, o tyle pojawiły się problemy z transportem publicznym. Pierwsza stacja metra w okolicy dopiero powstała, druga będzie gotowa wkrótce. Docelowo przy stadionie ma powstać jeden z głównych miejskich węzłów komunikacyjnych, z dworcami różnych środków transportu.

Najważniejszy z punktu widzenia naszego serwisu test jeszcze przed stadionem. W miniony piątek doszło bowiem do podpisania umowy, na mocy której największy klub w prowincji Liaoning przeniesie się właśnie na ten stadion.

Dalian Aerbin, spadkobierca upadłego Dalian Shide, nadchodzący sezon rozgrywek Super League rozpocznie właśnie na nowym stadionie. Z pewnością nie zapełni go w całości, jednak dla klubu liczyć się będzie przede wszystkim część biznesowa widowni, która jest znacznie bogatsza od tej na dotychczasowym, o połowę mniejszym Jinzhou Stadium.

Czy ten stadion zasługuje na Twój głos? Sprawdź całą listę nominacji!

Reklama