Kraków: Stadion Cracovii ożyje poza sezonem

źródło: własne; autor: michał

Kraków: Stadion Cracovii ożyje poza sezonem „Pasy” skarżą się, że na utrzymaniu Stadionu im. Józefa Piłsudskiego tracą rocznie pół miliona złotych. Czy te wyniki odmienią się wraz z organizacją imprez pozasportowych? Już dwie są zakontraktowane na lato.

Reklama

Miesiąc temu właściciel Cracovii podniósł ciśnienie prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, apelując o obniżenie czynszu za korzystanie ze Stadionu przy ul. Kałuży. Dziś „Pasy” płacą 1,5 mln zł rocznie, wliczając podatek od nieruchomości. Dodając do tego koszty organizacji imprez Cracovia co roku traci ok. 500 tys. zł i o tyle chciałaby obniżyć swoje zobowiązanie.

Władze miasta na razie nie poszły na rękę klubowi, przypominając, że ten ma dobre warunki do rozwoju nie tylko piłkarskiego. Wzdłuż północnej krawędzi znajdują się powierzchnie komercyjne, które udało się w pełni wynająć. Jest też miejsce na scenę pod składaną trybuną na zachodzie, choć to akurat zostało wykorzystane na strefę dla najmłodszych.

Stadion CracoviiNie samą piłką żyje stadion - słuszność tej tez sprawdzi tego lata Cracovia. Fot: Łukasz Libuszewski

Tego lata Cracovia przetestuje swój nowy stadion w innej dyscyplinie niż dotychczas i zaprosi kibiców na imprezy pozasportowe. Gdy oczy piłkarskiego świata przeniosą się do Brazylii na czas Mundialu 2014, przy Kałuży odbędzie się pierwszy pokaz monster trucków. Zawody z serii Monster X Tour będą częścią większej polskiej trasy, która obejmie również Wrocław i Łódź. Sprzedaż biletów rusza 24 lutego, na razie ceny nie są znane.

Z kolei 30 sierpnia na obiekcie przy Błoniach zagości kultura wyższa. Na ustawionej na murawie scenie pojawi się Andrea Bocelli. W tym przypadku wejściówki są już w sprzedaży i na najtańsze sektory już się kończą.

Najtańsze nie znaczy jednak tanie, ponieważ najmniejszy wydatek to 180 zł od osoby. Tyle płaci się za najbardziej oddalone sektory w południowo-wschodniej części stadionu. Miejsca siedzące na murawie to koszt od 255 do 755 zł, zależnie od bliskości sceny. Co ciekawe, najdroższych miejsc również zostało niewiele.

Czy organizacja wydarzeń pozasportowych w przerwie między sezonami pozwoli Cracovii poprawić wyniki finansowe stadionu? Pierwsze efekty poznamy już latem tego roku!

Reklama