Islandia: Jak się zmieni stadion narodowy w Rejkiawiku?

źródło: IcelandNews.is

Islandia: Jak się zmieni stadion narodowy w Rejkiawiku? Dziś mieści 13 tysięcy widzów, ale to za mało na najważniejsze mecze. Wkrótce Laugardalsvöllur może nie tylko urosnąć, ale też zmienić układ i stracić bieżnię – sugeruje IcelandNews.is.

Reklama

Ostatnia przebudowa Laugardalsvöllur miała miejsce w 2007 roku i dziś stadion nie spełnia już wszystkich oczekiwań. Niedawny baraż Mistrzostw Świata 2014 pokazał, że brak podgrzewanej murawy może okazać się poważnym problemem. Oświetlenie również nie spełnia norm UEFA.

Do tego największe spotkania reprezentacji Islandii cieszą się znacznie większą popularnością niż obiekt może podźwignąć. Dlatego bardzo możliwe jest kolejne przeobrażenie modernizowanego etapami stadionu.

Według IcelandNews.is, w sobotę pojawił się zwrot w kwestii stadionu. Islandzki związek piłkarski (KSÍ) doszedł do porozumienia z narodową federacją lekkoatletyczną (FSÍ) i oba związki dopuszczają rozbrat. Lekkoatleci mieliby przenieść się na inny stadion w Rejkiawiku, a ten narodowy stałby się typowo piłkarski.

W pierwszej kolejności pojawią się podgrzewana murawa i lepsze oświetlenie. Kolejnym krokiem w przeobrażeniu stadionu będzie usunięcie bieżni wokół boiska. Wtedy też będzie można wybudować dwie nowe trybuny za bramkami. Nie wiadomo jaka przyszłość czeka zadaszoną trybunę wschodnią. Niewykluczone, że ta zostanie całkowicie rozebrana i wybudowana od nowa – na większą i będącą w mniejszej odległości od boiska niż obecnie.

Prezes KSÍ, Geir Þorsteinsson, potwierdził prowadzenie rozmów z władzami miasta i przyznał, że jest zadowolony z obecnego toku rozmów związanych z inicjowaniem usprawnień i eksploatacji Laugardalsvöllur. W ostatnich dniach powołano również specjalną grupę roboczą.

Jeśli informacje się potwierdzą, jedyną względnie niezmienioną trybuną byłaby główna na zachodzie, widoczna na poniższych zdjęciach:

Laugardalsvollur

Laugardalsvollur

Reklama