San Sebastian: Będzie przebudowa dla Realu Sociedad

źródło: własne; autor: michał

San Sebastian: Będzie przebudowa dla Realu Sociedad Po latach impasu udało się zabezpieczyć większość środków na gruntowną modernizację jednego z najbardziej charakterystycznych stadionów Hiszpanii. Estadio Anoeta urośnie do 40 tysięcy miejsc.

Reklama

Wkrótce minie 10 lat od kiedy pojawiła się koncepcja Gipuzkoareny – całkowitej przebudowy Estadio Anoeta w nowoczesną arenę wyłącznie do piłki nożnej. W planie była budowa aż czterech wieżowców w narożnikach. Wielkie marzenie przyszło w czasie, gdy Real Sociedad rywalizował z Realem Madryt o mistrzostwo Hiszpanii i ambicje były bardzo wysokie.

Anoeta / Gipuzkoarena

Niestety, z marzenia nic nie wyszło, a po jednym świetnym sezonie klub już nie zagroził liderom. Kolejne plany pojawiały się w 2007 (kupna stadionu) i 2008 roku (dwie koncepcje przebudowy), ale i z nich nie wyszło nic. Wreszcie przy okazji kandydatury Hiszpanii do organizacji Mundialu 2018 pojawiła się kolejna wizja całkowitej przebudowy stadionu. Skończyła jak poprzednie, ale coś z niej zostało.

Estadio Anoeta 2

Zejście na ziemię

Plan nawiązujący do Gispuzkoareny również przewidywał powstanie w narożnikach czterech wież, choć już znacznie skromniejszych, podobnie jak skromniejsza miała być infrastruktura stadionu. Pojemność znów ponad granicą 40 tysięcy.

Po odchudzeniu (m.in. obniżenie wież komercyjnych z 10 do 7 pięter) budżet projektu stanął na poziomie 62,5 mln € w 2012 roku. To znacznie ponad możliwości Realu Sociedad i władz publicznych, dlatego kolejne odchudzenie dało budżet na poziomie 50 mln €.

AnoetaI ten po raz pierwszy wydaje się realny. Real Sociedad jest przygotowany na wydatek 20 milionów, a kolejnych 10 mln wpisały właśnie w plan na lata 2015-2017 władze centralne Kraju Basków. Prezydent Iñigo Urkullu podkreślił, że Anoeta jako stadion lekkoatletyczny prawie nie była przez 20 lat używana, dlatego czas zabrać się za zmiany w kierunku piłkarskim, mającym sens ekonomiczny. Brakuje jeszcze co prawda 40% budżetu, jednak tutaj Real Sociedad liczy na pomoc regionu Gipuzkoa oraz kredyt od banku Kutxa. Miasto zapowiedziało już, że nie może uczestniczyć finansowo w projekcie, choć jest właścicielem Anoety.

Zmiany do 2018?

Pierwsze prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku, choć równie prawdopodobne jest rozpoczęcie przebudowy na początku 2015. Celem jest niezmiennie pojemność ok. 40 tys. miejsc siedzących na trybunach, których układ z lekkoatletycznego zmieni się w piłkarski.

Zamiast co najmniej 25 metrów od boiska kibice mają być ok. 10 metrów od pola gry. Przybędzie oczywiście miejsc i powierzchni biznesowych, a na terenie stadionu swoje miejsce znajdą związki sportowe.

Prace mają potrwać do czterech lat, a istotnym utrudnieniem będzie konieczność stałego użytkowania przez Real Sociedad. Na każdym etapie przebudowy dostępnych dla kibiców ma być co najmniej 27 tysięcy miejsc.

Reklama