Soczi: Do Igrzysk sześć tygodni, stadionu nie ma

źródło: Examiner.com / własne; autor: michał

Soczi: Do Igrzysk sześć tygodni, stadionu nie ma Nie wiadomo wciąż, kiedy zostaną ukończone prace nad Stadionem Fiszt, który już 7 lutego ma gościć ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Bez możliwości skorzystania z obiektu tysiące artystów prowadzą próby w pobliskiej hali widowiskowej.

Reklama

Kiedy powstanie Stadion Fiszt? Organizatorzy zapewniają, że „będzie gotowy” lub że „przygotowania są na ukończeniu”. Nieoficjalnie jednak mówi się, że prace (głównie instalacyjne i wykończeniowe) trwają dosłownie przez całą dobę, ponieważ do Igrzysk Olimpijskich 2014 zostało zaledwie 42 dni. To bardzo wyraźne przekroczenie terminów wyznaczonych przez MKOl, zgodnie z którymi ostatecznym terminem oddania obiektu był sierpień 2013. Wtedy jednak stadion wyglądał tak:

Fisht Olympic Stadium

Polityka informacyjna organizatorów sprawia wrażenie zasłony dymnej. Poza ogólnikowymi stwierdzeniami niewiele wiadomo. Część odpowiedzialności za opóźnienie spada na barki twórcy ceremonii otwarcia, Konstantina Ernsta. Wymagany przez niego sprzęt oświetleniowy i nagłośnienie miały znacząco wpłynąć na tempo prac. Jak wpłynęły, trudno ocenić, ponieważ gospodarze przestali pokazywać postępy.

Od powyższego zdjęcia z sierpnia spółka Olimpstroj (inwestor) pokazywała jedynie cząstkowe ujęcia z gotowymi elementami oraz ujęcia z daleka, z których niewiele można wywnioskować. Od pół roku nie pojawiło się żadne lotnicze zdjęcie kompleksu olimpijskiego, choć wcześniej były publikowane regularnie. Z kolei organizatorzy samych Igrzysk w ostatnim półroczu pokazywali jedynie skrawki obiektu, jak poniższe zdjęcie z 24 grudnia, na którym widać nocne próby oświetlenia.

Fisht Olympic Stadium

Próby do samej ceremonii otwarcia prowadzone były przez długi czas w hali widowiskowej widocznej na pierwszym planie. Czy przeniesienie się na główną arenę z tak ogromnym opóźnieniem nie uszczupli scenariusza imprezy? Takie obawy wyraził audytor Aleksandr Piskunov dla „Moscow Times”.

Poza terminem ukończenia budowy jest jeszcze jeden problem. Stadion miał kosztować kilkanaście razy mniej (!) niż ostatecznie pochłonie. Właściwie nie wiadomo dokładnie, ile będzie kosztował. Jednak zamiast kwot poniżej 100 mln $ we wczesnych fazach planowania, nowy stadion olimpijski w Soczi niemal na pewno wyssie z budżetu centralnego sumę powyżej 1 mld $ (ponad 3 mld zł)!

Reklama