Nowy projekt autorski: Stadion Olimpii Grudziądz

źródło: własne

Nowy projekt autorski: Stadion Olimpii Grudziądz Oszczędny w formie, ale elegancki i funkcjonalny, a przy tym zdecydowanie wystarczający dla Grudziądza. Zobaczcie pomysł Mateusza Prusakowskiego, jak połączyć interesy futbolu i lekkoatletyki w rodzinnym mieście autora.

Reklama

Piłkarska Olimpia w ostatnich latach pnie się w górę, a za jej rozwojem sportowym idzie rozwój infrastruktury. Pierwszoligowiec oglądał już dwie operacje budowy/powiększania zadaszenia na stadionie przy Piłsudskiego, zakupił też oświetlenie. To wszystko to jednak zmiany doraźne, które nie zmieniają całkowicie starzejącego się stadionu.

Stadion Bronisława MalinowskiegoWiz: Mateusz Prusakowski

Propozycję takiej kompletnej zmiany zaproponował w swojej pracy magisterskiej Mateusz Prusakowski. Koncepcja zakłada budowę zupełnie nowych trybun na planie elipsy, dla optymalnego połączenia dwóch najważniejszych funkcji istniejącego miejskiego stadionu w Grudziądzu.

Z jednej strony obiekt ma spełniać wymogi II kategorii UEFA dla piłkarskiej Olimpii i zapewnić jej możliwości rozwoju dzięki trzykrotnemu wzrostowi pojemności. I choć widoczność z dolnego poziomu nie jest typowo „piłkarska”, górny zapewniłby widzom wrażenia znacznie lepsze od aktualnego obiektu.

Stadion Bronisława MalinowskiegoWiz: Mateusz Prusakowski

Z drugiej strony dzięki pełnej infrastrukturze lekkoatletycznej może być areną czołowych krajowych mityngów, których nie brakowało w historii Grudziądza. Memoriały Bronisława Malinowskiego, patrona obiektu, odbywały się tu od 1982 do 2003 roku.

Trybuny zostały podzielone na dwa pierścienie o łącznej pojemności 16,7 tys. widzów, z pełnym zadaszeniem widowni. Zaproponowany układ i pojemność mają odpowiadać nie tylko potrzebom sportowym, ale również rozrywkowym miasta, umożliwiając organizację pozasportowych zgromadzeń.

Stadion Bronisława MalinowskiegoWiz: Mateusz Prusakowski

Estetycznie stadion jest prosty, ale przemyślany. Lekka elewacja, jasne kolory z zielonymi akcentami, prosta konstrukcja zadaszenia z wbudowanym oświetleniem. W skład opracowania wchodzi również zagospodarowanie terenu, opracowanie i lokalizację terenów rozgrzewkowych z pełnowymiarowym boiskiem bocznym, trybuną dla boiska bocznego oraz klubu tenisowego z niezbędnym zapleczem i infrastrukturą obsługującą.

Projekt powstał jako praca magisterska dyplomowa Mateusza Prusakowskiego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Reklama