Konin: Wielkie zmiany stadionowe czy kampania wyborcza?

źródło: własne / Konin.pl / LM.pl

Konin: Wielkie zmiany stadionowe czy kampania wyborcza? Podczas podsumowania roku koalicji rządzącej Koninem doszło do niecodziennej prezentacji. Jeden z radnych zasugerował zburzenie Stadionu Złotej Jedenastki na rzecz terenów uzdrowiskowych. Jednocześnie nowy obiekt dla 5 tys. widzów miałby powstać na południu miasta.

Reklama

Wielkie zmiany dla tzw. Wyspy Pociejewo ma koniński radny Kazimierz Lipiński. Okalane przez wody Warty tereny są dziś zajmowane m.in. przez Stadion im. Złotej Jedenastki.

Przestarzały i zbyt duży dla Konina obiekt w myśl nowej koncepcji miałby przestać istnieć i ustąpić miejsca pawilonowi zdrojowemu z basenami, galerią, wielką halą widowiskową i wieżą widokową. Całość miałby otoczyć kompleks zielony z plażą i trasami do spacerów czy jazdy na rowerze.

plany dla Konina

Nowy stadion dla konińskiego futbolu w myśl wizji powstałby na południu, w Parku Leśnym. Na dwóch trybunach zmieściłby ok. 5 tys. widzów, oferując zadaszenie i sztuczne oświetlenie. Punktem odniesienia dla Konina miałoby być Świnoujście, gdzie obiekt piłkarski o zbliżonych gabarytach również funkcjonuje w leśnej otulinie.

Plan jest bardzo efektowny i chęć uczynienia z Konina uzdrowiska może budzić uznanie, ale musi też budzić wątpliwości. Po pierwsze, realizacja wielkiego kompleksu wypoczynkowo-komercyjnego stoi pod znakiem zapytania z powodu objęcia całej Wyspy Pociejewo ochroną przez program Natura 2000. Pozyskanie zgody na budowę galerii czy hali widowiskowej w tym miejscu może się okazać karkołomne, jeśli nie niewykonalne.

Po drugie, przedstawiona koncepcja nowego stadionu jest bardzo niefortunna. Wizualizacje przedstawione podczas prezentacji planów pokazują przestarzały stadion ubrany w futurystyczne szaty. Gdyby miała być realizowana wizja w zbliżonym kształcie, połowa widzów siedziałaby z ograniczoną widocznością za słupami dachu, podczas gdy koszty byłyby wysokie z powodu futurystycznie ukształtowanej formy zewnętrznej.  

plany dla Konina

plany dla Konina

Reklama