Emiraty: Perełka w Al Ain gotowa na otwarcie

źródło: własne

Emiraty: Perełka w Al Ain gotowa na otwarcie Deweloper poinformował, że zakończył prace nad najnowocześniejszym stadionem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W styczniu przez 3 dni będą trwały imprezy otwarcia, dostępne dla wszystkich chętnych za darmo.

Reklama

Planowanie tej inwestycji w Al Ain trwało latami, jednak kiedy doszło do realizacji, niemieccy wykonawcy dostali niespełna półtora roku na postawienie Hazza bin Zayed Stadium. Z budżetem aż 145 mln € (ok. 600 mln zł) stosunkowo niewielki stadion jest bardzo kosztowny, ale i wydaje się być wart swej ceny.

Pojemność 25 tys. miejsc nie czyni go największym w Zjednoczonych Emiratach, jednak z racji ograniczonego zapotrzebowania na bilety kluczem była jakość, nie liczba krzesełek. Dlatego widownię podzielono aż na trzy poziomy wzdłuż boiska, co przy tej pojemności jest ewenementem. Każdy kibic ma być blisko, każdy ma mieć nieograniczony widok na zawody i każdy ma się cieszyć komfortem.

Hazza Bim Zayed Stadium

Stąd też efektownie pofalowany dach, który ma dawać cień bardziej niż chronić przed rzadkimi opadami. Część konstrukcji pokryły baterie słoneczne, a fasady z każdej strony mają przypominać korę palmy dzięki wielkim łuskom.

Jest ich łącznie 600 i każda może zmieniać kąt nachylenia. Każda jest też podświetlana, dlatego w trakcie meczów miejscowego Al Ain FC stadion ma być purpurowo-złoty, a podczas spotkań reprezentacji będzie prezentował barwy narodowe, widoczne poniżej.

Hazza Bim Zayed Stadium

Firma BAM miała 16 miesięcy na jego budowę, a otwarcie pierwotnie miało odbyć się w grudniu. Ostatecznie realizacja zajęła 17 miesięcy, dlatego imprezę inauguracyjną przeniesiono na styczeń. Będzie ona za to nietypowa. Nie zaproszono wielkiej gwiazdy muzyki, nie będzie też pokazowego meczu.

Przez trzy dni (16-18 stycznia) będzie trwał otwarty dla wszystkich festiwal z pokazami sportowymi w kilkudziesięciu dyscyplinach. Akcent położono na rodziny i zachęcenie młodzieży do uprawiania sportu. To ma zresztą konkretne uzasadnienie, ponieważ stadion został zintegrowany z salami sportowymi do wielu dyscyplin, a wokół niego planowany jest ogromny kompleks zapewniający amatorom i profesjonalistom świetne możliwości uprawiania sportu.

Reklama