Australia: Trzech chętnych do budowy giganta z Perth

źródło: PerthNow.com.au

Australia: Trzech chętnych do budowy giganta z Perth Przez ostatnie pół roku przygotowywali oferty, teraz złożyli swoje kandydatury do budowy nowego stadionu w Perth. Trzy konsorcja chcą zaprojektować, zbudować i częściowo sfinansować stadion wart ok. 3 mld zł.

Reklama

Podczas gdy na przyszłym placu budowy w Perth dobiegają półmetka prace przygotowawcze (zakończą się za rok), naprzód idzie również procedura wyboru projektantów i wykonawców. Przez ostatnie pół roku potencjalni oferenci przygotowywali oferty, by sprostać oczekiwaniom sformułowanym przez miejscowe władze.

Teraz trzy konsorcja złożyły swoje plany wraz z ceną za zaproponowane usługi. Spośród tych trzech ofert w połowie 2014 roku stanowy rząd wybierze zwycięzcę. Dopiero wtedy poznamy ostateczny kształt stadionu w Perth, ponieważ niemal wszystko powierzono oferentom: projekt, budowę, a także częściowe finansowanie stadionu w zamian za korzyści z jego późniejszego funkcjonowania.

Parth Stadium

Nie jest jasne, kto dokładnie wchodzi w skład konsorcjów, ale ministerstwo sportu zdradziło, że za nazwami Confidem, Evolution i WESTADIUM kryją się m.in. twórcy innych wielkich stadionów, jak Stadion Olimpijski w Londynie czy Singapore Sports Hub.

Nowy stadion dla Perth pomieści ok. 60 tys. widzów z częścią miejsc ruchomych. Ma pochłonąć ok. 1,1 mld $AU (ok. 3 mld zł) i powstać do połowy 2018 roku.

Reklama