Nowy projekt: Łużniki 2018

źródło: własne

Nowy projekt: Łużniki 2018 Największy rosyjski stadion pozostanie największym, choć FIFA zgodziła się obniżyć jego pojemność znacząco względem pierwotnych planów. Z zupełnie nowymi trybunami, za to z całkowicie zachowaną formą zewnętrzną stadion zostanie otwarty w 2017 roku.

Reklama

Wczoraj formalnie ruszyły prace nad przebudową Łużników na potrzeby Mistrzostw Świata 2018. Formalnie, ponieważ demontaż krzesełek i żelbetowych prefabrykatów ruszył znacznie wcześniej. Dziś trybuny są pozbawione siedzisk i wkrótce zaczną znikać. Na początku grudnia powinniśmy poznać głównego wykonawcę prac, które będą niemałym wyzwaniem.

Łużniki

Przebudowa łużnickiego „olimpijczyka” ma bowiem przebiegać przy zachowaniu całości jego zewnętrznej bryły – kamiennych fasad i utworzonego w 1999 zadaszenia. To oznacza, że nie zostanie postawiony ani jeden stały żuraw, całość prac mają wykonać dźwigi samojezdne poruszające się po wnętrzu stadionu.

Po demontażu całości trybun (pozostawione mają być jedynie fundamenty) zacznie się budowa nowych, zupełnie inaczej zaprojektowanych sektorów. Już nie wokół bieżni i nie jednopoziomowe, a trójpoziomowe trybuny będą wyższe od dotychczasowych. Pojemność wzrośnie bardzo nieznacznie, ponieważ FIFA zezwoliła, by stadion zamiast 90 tysięcy mieścił 81 tys. widzów. W tej liczbie będzie m.in. 2 tys. miejsc VIP i VVIP, 6480 miejsc biznesowych, 6360 miejsc prasowych (znacznie mniej zostanie po Mundialu) oraz 292 miejsca dla niepełnosprawnych.

Łużniki

By w pełni chronić widownię przed warunkami atmosferycznymi poszerzony od wewnątrz zostanie dach. Jednocześnie poza nowym poszyciem pojawią się niezwykłe telebimy – o formie okręgu z ekranami tak po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Dzięki temu z każdego miejsca na stadionie będzie można oglądać przekaz na nich.

Pierwotnie szacowany na ponad 25 mld rubli (2,5 mld zł) koszt inwestycji udało się zredukować do 20 mld (2 mld zł). Na tyle opiewa rozpisany niedawno przetarg. Wykonawca będzie miał na realizację prac równo 3,5 roku, co oznacza zakończenie przebudowy nie wcześniej niż w drugiej połowie 2017 roku, na rok przed otwarciem Mistrzostw Świata.

Reklama