Nowy projekt i budowa: Stadion Borca

źródło: własne

Nowy projekt i budowa: Stadion Borca Stadion powstał w 1926 roku, a jeszcze niedawno był jedną z aren najwyższej ligi Serbii. Teraz jest w trakcie gruntownej przebudowy, która przeciąga się długo poza pierwotny harmonogram. A jeszcze nie jest na półmetku…

Reklama

Projekt autorstwa Instytutu Inżynierii CIP zakłada wykorzystanie stadionu istniejącego na północnym zachodzie miasta Čačak od 1926 w możliwie szerokim zakresie, przy jednoczesnym powiększeniu pojemności i poprawie infrastruktury. Z ok. 5 tysięcy widownia ma wzrosnąć do 8000 miejsc, wyłącznie siedzących.

W pierwszym etapie ujęta została budowa niewielkiego tarasu dla 500 osób wraz z biznesowym zapleczem na północy stadionu. To przyszła strefa dla najzamożniejszych widzów. Równocześnie zaczęło się powiększanie wschodniej trybuny. Zachowano większość ze starych nasypów, nad którymi ma powstać żelbetowa nadbudowa z częściowym zadaszeniem.

Stadion Borca

Trzecim etapem będzie budowa nowej trybuny głównej z dwoma poziomami widowni, również wykorzystującej część istniejącego nasypu. Na ten cel nie ma jednak jeszcze wyasygnowanych pieniędzy, dlatego harmonogram i budżet uwzględniają jedynie koszty pierwszych dwóch faz.

Budowa ruszyła 29 listopada 2011 roku i miała się zakończyć w 2012. Jednak w lipcu 2012 wykonawca opuścił plac budowy, ponieważ władze publiczne nie wypłaciły mu środków za wykonane elementy. Impas udało się zakończyć dopiero w kwietniu 2013 i budowa północnej oraz wschodniej trybuny miała się zakończyć w sierpniu 2013. To jednak nie nastąpiło i budowa przedłużyła się do 2014 roku.

Reklama