Nowy projekt: Al-Wakrah Stadium

źródło: własne

Nowy projekt: Al-Wakrah Stadium Długo wyczekiwany efekt pracy Zahy Hadid i AECOM został właśnie zaprezentowany. Dziś poznaliśmy futurystyczny kształt nowego stadionu Al-Wakrah, najdalej wysuniętej na południe areny Mundialu 2022.

Reklama

Niezwykły i na wskroś nowoczesny, choć nawiązujący do katarskich tradycji – nowy stadion w Al-Wakrah (ok. 15km na południe od Dauhy) ma swymi drewnianymi żebrami dachu nawiązywać do konstrukcji tradycyjnych łodzi. Symbolika nie jest przypadkowa, ponieważ Al-Wakrah to jeden z najważniejszych portów w kraju.

Al-Wakrah Stadium

Związek z historią jest jednak bardzo luźny i poza skojarzeniami sugerowanymi przez architektów supernowoczesny stadion ma przede wszystkim zachwycać formą. Stąd finezyjna bryła o ostrych, falujących rysach dachu opartego na dwóch olbrzymich głównych łukach, z których każdy będzie miał rozpiętość 230 metrów.

Al-Wakrah Stadium

Wewnątrz trybuny o pojemności ok. 44-45 tysięcy widzów, których połowa (cały górny poziom) będzie rozmontowana wkrótce po organizacji 16 meczów Mundialu 2022 zaplanowanych w tym mieście. Po demontażu bryła obiektu nie zmieni się, ale stadion stanie się jaśniejszy wewnątrz dzięki lepszemu dostępowi światła.

Al-Wakrah Stadium

Pod trybunami zaplanowano 72 tys. m2 otwartej powierzchni dla widzów, gdzie temperatura ma nie przekraczać 30-32 stopni w szczycie. Na widowni będzie chłodniej – ok. 24-28 stopni – a na poziomie murawy powinna utrzymywać się stała temperatura 26 stopni. By to osiągnąć, architekci z biur AECOM i Zahy Hadid połączyli cień, aerodynamikę i mechaniczne systemy chłodzące. Stadion nie będzie jednak korzystać z tradycyjnej klimatyzacji sektorów widowni, co bywało wcześniej sugerowane.

By zapewnić obiektowi przyszłość wykraczającą daleko poza Mistrzostwa FIFA 2022 inżynierowie skupili się na minimalizacji kosztów i oddziaływania na środowisko. Stadion ma samodzielnie produkować ok. 15% niezbędnej do organizacji meczów energii, zużycie wody udało się ograniczyć o 60% względem tradycyjnych obiektów, a produkcję odpadów aż o 90%. Dodatkowo znaczna część surowców użytych w budowie ma pochodzić z recyklingu.

Al-Wakrah Stadium

Wokół stadionu przewidziano aż 585 tys. m2 przestrzeni publicznych. Poza ogromnymi placami w planie jest stworzenie dwóch boisk treningowych, dwóch hal widowiskowych, czterech kortów tenisowych i dwóch boisk do koszykówki. Przy stadionie ma również stanąć hotel.

Początek prac zapowiedziano na wiosnę 2014, choć dopiero na początku przyszłego roku ruszy przetarg na roboty przygotowawcze. Mimo napiętego harmonogramu arena mistrzostw w Al-Wakrah powinna być gotowa na przełomie 2015 i 2016 roku.

Reklama