Nowe stadiony: Debiut Algierii!

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Debiut Algierii! Wczoraj awansowali na Mundial 2014. To czwarty w historii awans tej drużyny, dlatego dziś zapraszamy na cztery pierwsze (ale zdecydowanie nie ostatnie!) stadiony z Algierii.

Reklama

Stade Ahmed Zabana

Stade Ahmed ZabanaFot: Groundhopping Merseburg 

Gdy go budowano w latach 1950., nosił imię twórcy, mera Oranu. Z czasem nazwisko francuskiego polityka usunięto i przechrzczono go na Stade Municipal, a potem Stade 19 Juin 1965, upamiętniając datę zamachu stanu. Dziś nazywa się jeszcze inaczej – po rewolucjoniście Ahmedzie Zabanie.

Choć nazwy się zmieniały, obiekt przetrwał do dziś w tylko nieznacznie zmodyfikowanej formie. Jego wyróżnikiem jest układ – oglądany z góry przypomina literę D, co zdarza się bardzo rzadko. Pierwotnie w zachodnich narożnikach znajdowały się maszty oświetleniowe (wewnątrz trybun), podczas gdy po drugiej stronie maszty stały poza stadionem. To najważniejsze, co zmieniło się po modernizacji z 2008: maszty wewnętrzne usunięto, stawiając nowe również poza obrębem obiektu.

Nie zmieniono za to jednopoziomowych trybun, na których wciąż nie ma krzesełek, choć zostały gruntownie odnowione.

Od początku do dziś mają więc tę samą pojemność ok. 40 tys. widzów, choć w historycznym sparingu Algierii z Brazylią widzów było o połowę więcej. Takich pokazowych meczów było w historii obiektu wiele z racji jego roli w metropolii Oranu i w całej Algierii. Odbywały się tu finały krajowego pucharu i ligi, a kilkakrotnie gościł również Real Madryt, który był gospodarzem podczas... otwarcia w 1958.

 

Stade du 1er Novembre 1954

Stade 1 Nov 1954Fot: Groundhopping Merseburg

Nazwany na cześć wybuchu algierskiej rewolucji, największy przez lata stadion w górskim mieście Tizi-Ouzu nie powstał wcale tak wcześnie – otwarto go dopiero w 1978 roku. Wciśnięty w trudny teren i gęstą zabudowę obiekt jest częścią centralnego ośrodka sportu z halą widowiskową i mniejszymi obiektami wokół.

Choć przeszedł znaczącą modernizację w 2007 roku (otrzymał m.in. nowoczesne syntetyczne boisko), nigdy nie otrzymał krzesełek na trybunach, niewielka ich liczba znajduje się tylko w loży honorowej. Pojemność pozostaje więc niezmienna od lat, w okolicach 20 tysięcy widzów.

Znaczenie obiektu ma spaść w 2015 roku, na kiedy zaplanowano otwarcie nowoczesnego stadionu w innej części miasta, tym razem o pojemności aż 45 tysięcy osób.

 

Stade Olympique de Mohamed Boumezrag

Stade Mohamed BoumezragFot: Groundhopping Merseburg

Największy stadion miasta Szalif powstał na jego zachodnich obrzeżach jako część dużego kompleksu sportowego. W jego ramach istnieje zespół kortów tenisowych, mniejszy stadion lekkoatletyczny, hala widowiskowa, boiska do koszykówki, a nawet lądowisko dla helikopterów.

Obiekt o charakterystycznej trybunie głównej z nadbudowanymi pojedynczymi sektorami drugiego poziomu widowni otrzymał imię Mohameda Boumezraga, zmarłego w 1969 piłkarza znanego m.in. z gry w Girondins Bordeaux.

 

Stade Amar Hareche

Stade Amar HarecheFot: Groundhopping Merseburg

Najbardziej centralnie położony stadion w mieście El Eulma przez lata służył również jako główny obiekt sportowy, do czasu zbudowania nowego kompleksu na wschodnich rogatkach miasta. Dziś jest wykorzystywany do meczów rezerw lokalnego klubu, MC El Eulma.

Reklama