Nowe stadiony: Serbska piątka

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Serbska piątka Od najwyższej ligi do tych regionalnych – mamy dziś dawne i aktualne stadiony Super Ligi. I dziwnym trafem sporo zdjęć pokazuje kibiców... Crvenej Zvezdy.

Reklama

Stadion Sloboda (12 000)

Stadion Sloboda

Budowa stadionu ruszyła na początku 1946 roku, a jego oficjalna inauguracja nastąpiła 24 września 1946, w dniu oswobodzenia Użic (stąd nazwa). Jednak jego pierwszy mecz rozegrano wcześniej, jeszcze w czerwcu. Zmierzyły się wtedy miejscowa Sloboda i Slavija Sarajevo.

Pierwsza przebudowa nadeszła w 1980, kiedy powstały masywne żelbetowe trybuny stojące w dużej części do dziś. W 2011 zostały one unowocześnione, a na tych wzdłuż boiska zainstalowano 5998 krzesełek. Wraz z miejscami stojącymi na południowym łuku pojemność wynosi aktualnie 12 tys. osób.

 

Stadion Mladost (10 331)

Stadion Mladost

Obiekt powstał w 1976 roku, w rekordowym czasie zaledwie 60 dni! Wynik jest tym bardziej imponujący, że trybuny tylko w minimalnym stopniu oparte są o ziemny nasyp, a zdecydowana większość to odsłonięta konstrukcja żelbetowa. Wyjściowa pojemność stadionu była szacowana na ok. 25 tys., jednak ta liczba z czasem ulegała zmianom.

Największe zmiany zaszły w 2012 roku, kiedy zarządzający stadionem klub Napredak przeprowadził modernizację wartą ok. 110 mln dinarów (4 mln zł). Cały obiekt wyposażono wówczas w krzesełka, zainstalowano też oświetlenie. Wkrótce potem arenę wybrano jako miejsce finału Pucharu Serbii.

 

Stadion FK Zemun (10 000)

Stadion Zemun

Zlokalizowany w północno-zachodnim Belgradzie stadion służy przede wszystkim piłkarskiemu klubowi Zemun, noszącemu nazwę od historycznej dzielnicy, w której stanął.

Powstały w latach 1940. klub doczekał się stadionu po prawie dwóch dekadach istnienia. Dzięki awansowi do serbskiej ekstraklasy w 1990. roku klub doczekał się znaczącej modernizacji stadionu, który został wyposażony niemal w całości w krzesełka – tylko trzy sektory na północnym łuku zachowały układ stojący.

 

Stadion kraj Moravice (3000)

Stadion Javoru

Bardzo ciasny obiekt w miasteczku Ivanjica jest znany z przytłaczającej atmosfery, ponieważ jego trybuny były kiedyś zlokalizowane zaledwie 2 metry od boiska. W szczytowym momencie mimo niższej nominalnej pojemności mieścił nawet po 5 tys. widzów.

Od czasu modernizacji z sezonu 2001 ma już wyłącznie krzesełka, rozłożone na trzech trybunach. Otwarta w całości jest jedynie strona północna, gdzie znajduje się budynek klubowy.

 

Stadion Hajduka na Lionu (2000)

Stadion Hajduka

Maleńki stadion we wschodniej dzielnicy Lion w Belgradzie jest dosłownie wciśnięty między dwa budynki mieszkalne, stojące tuż za jego bramkami. Po wolnych stronach boiska ma niewielką trybunkę krytą (zachód) oraz 6 rzędów stojących na zachodzie. Nieoficjalnie mecze Hajduka mogłoby oglądać nawet ok. 4 tys. widzów, ale w praktyce pojemność jest znacznie niższa.

Reklama