Rosja: Stadion w Sarańsku dopiero na 2017?

źródło: россия2018.рф

Rosja: Stadion w Sarańsku dopiero na 2017? Zaczęli budowę jako jedni z pierwszych, ale przerwali wkrótce później. Aktualnie plac budowy jest pusty i dopiero wiosną 2014 prace ruszą znowu. Stadion Jubilejnyj ma być gotowy dopiero w 2017 roku.

Reklama

Budowa nowego stadionu w Sarańsku ruszyła z kopyta bardzo wcześnie, jeszcze w 2011 roku. Wtedy nie było nawet pewne, czy na liście miast-gospodarzy znajdzie się mało istotna stolica Mordowii.

To właśnie zaawansowanie prac miało być argumentem, by Sarańsk uwzględnili nie tylko rosyjscy organizatorzy, ale też FIFA.I udało się, we wrześniu 2012 FIFA potwierdziła, że stadion z rosnącymi już na budowie ryglami trybun znalazł się wśród aren nadchodzących Mistrzostw Świata.

Stadion Saransk

Wkrótce potem roboty kompletnie wstrzymano. Projekt był bowiem w znacznym stopniu finansowany z pieniędzy samorządu, a wraz z uwzględnieniem na liście FIFA ciężar kosztu przeszedł na rząd Rosji. Ciężar to zresztą niemały i stale rośnie. Najpierw stadion miał kosztować ok. miliarda złotych, teraz jest już wyceniany na 1,5 mld.

Dopiero niedawno ruszyły przetargi rządowe na wykonanie większości stadionów, w tym właśnie tego w Sarańsku. Prace powinny ruszyć na nowo wiosną 2014 roku, ale zgodnie z zapowiedziami władz Mordowii stadion będzie otwarty dopiero w 2017 roku, czyli w ostatecznym terminie przewidzianym przez FIFA.

Reklama