Nowy stadion: San Mamés Barria

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy stadion: San Mamés Barria Choć bez ostatniej trybuny, wczoraj nowy stadion Athletiku Bilbao gościł swój pierwszy mecz w historii. Mimo utraty dwóch bramek gospodarze odrobili straty i powitali nowy obiekt sukcesem.

Reklama

Dla kibiców Athletiku Bilbao to był wyjątkowy weekend. W piątek rano na terenie nowego San Mames otwarto sklep klubowy, a później odbył się pierwszy otwarty trening, na którym pojawiło się kilkanaście tysięcy ludzi.

Wreszcie przyszedł poniedziałkowy wieczór i spotkanie z Celtą Vigo. Komplet widowni (czyli aktualnie ok. 36 tys. osób) oglądał dramatyczne spotkanie, w którym Athletic musiał odrabiać stratę gola, by wygrać 3:2 Poniżej można zobaczyć powitanie piłkarzy przed meczem:

Aktualny sezon będzie przejściowym dla piłkarzy i kibiców z Bilbao, ponieważ za południową linią bramkową w ciągu roku ma powstać ostatnia trybuna. Zamknie ona bryłę nowego obiektu i podniesie jego pojemność do 53 tys. widzów. Jednocześnie ta ostatnia trybuna będzie również jedyną, która stanie częściowo w miejscu dotychczasowego stadionu.

Dziś ze starego San Mames nie zostało już prawie nic, a w panoramie miasta nie ma już słynnego jasnego łuku znad głównej trybuny. Choć pierwotnie architekt Cezar Azkarate próbował wykorzystać go w projekcie, ostatecznie zapadła decyzja o przewiezieniu łuku do ośrodka klubu poza miastem, podczas gdy nowy stadion ma się wpisać w panoramę miasta znacznie łagodniej – prostym kształtem z łagodną i praktyczną elewacją z białych fiszbinów.

San Mames Barria

Jednocześnie – co rzadko się zdarza – niemal całą konstrukcję żelbetową we wnętrzu pomalowano na czarno i czerwono, uzupełniając tercet barw Athletiku. Docelowo w elewacji znajdą się również znaczące przeszklenia w czerwonych ramach, dzięki którym wygląd stadionu powinien być bardziej urozmaicony. Aktualnie nie wszystko jest jeszcze gotowe.

San Mames Barria

Przygotowana jest za to cała widownia, podzielona na dwa strome poziomy miejsc zwykłych i jeden niewielki balkon premium pomiędzy nimi. W narożnikach, gdzie rzędów na koronie stadionu jest mniej, znalazło się miejsce na dodatkowe loże i pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa.

Łącznie z ostatnią trybuną (zakończenie planowane na lipiec 2014) nowy stadion Athletiku ma pochłonąć ok. 211 mln €.

San Mames Barria

Reklama