Nowe projekty: Niżny Nowogród i Moskwa

źródło: własne

Nowe projekty: Niżny Nowogród i Moskwa Nowa koncepcja dla stadionu Mundialu 2018 w Niżnym Nowogrodzie przypomina wir wodny zamknięty w bryle stadionu. Tymczasem w Moskwie ma powstać kolejny, tym razem kameralny obiekt sportowy z pełnym zadaszeniem.

Reklama

Stadion w Niżnym Nowogrodzie

Stadion w Niżnym Nowogrodze

Nowa, zaktualizowana wizja budowy stadionu w Niżnym Nowogrodzie utrzymuje wybraną jeszcze w 2012 roku lokalizację na Strelce (dzielnica u zbiegu Oki i Wołgi), za to nadaje planowanemu tam stadionowi zupełnie nową formę.

Choć brak konkretów na temat elewacji, ta prezentuje się niezwykle interesująco. Wewnątrz monumentalnej kolumnady ma się znaleźć powłoka tworząca wizualnie wir wokół trybun. Podobnie spiralnie mają być układane ciągi pieszych prowadzące na promenadę okalającą trybuny.

Widownia ma zostać podzielona na dwa piętra, przy czym dolne – przynajmniej częściowo utworzone w ziemnej niecce – ma być znacznie mniejsze. Górny poziom z kolei ma zostać przecięty dwoma poziomami lóż wzdłuż boiska, a na całym obwodzie otrzyma zmienną wysokość.

Stadion E. Streltsova

Stadion Eduarda Streltsova

Malowniczo położony Stadion Torpedo na zakolu rzeki Moskwy w południowo-wschodniej Moskwie ma zostać zastąpiony przez zupełnie nowy obiekt. W ramach prywatnej inwestycji firma deweloperska OPIN chce do 2018 roku zbudować tam zupełnie nowy stadion, ale tym razem przypominający bardziej całoroczną halę widowiskową.

Pojemność będzie zbliżona do aktualnej (nieco ponad 13 tys. miejsc), jednak dzięki całkowitemu zadaszeniu obiekt ma być zarówno największym krytym stadionem w Moskwie, jak i jednym z najlepszych miejsc na organizację innych dużych imprez.

Plan zakłada także budowę rozległych funkcji komercyjnych i rekreacyjnych. Te najbardziej imponujące to plan zagospodarowania całego kompleksu sportowego ciągnącego się do rzeki Moskwy. Miałby się on zmienić w czołowe miejsce wypoczynku w tej części Moskwy, a niemal wszystkie niezbędne miejsca parkingowe miałyby się znaleźć w podziemiach.

Reklama