Nowe stadiony: Seattle i Santa Clara

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Seattle i Santa Clara Dziś zapraszamy na dwa ostatnie stadiony ligi piłkarskiej MLS, których brakowało dotąd w naszej bazie. A że to spory brak, cieszymy się prezentując Wam oba stadiony od dziś ze świetnymi zdjęciami!

Reklama

CenturyLink Field

CenturyLink Field

Największy stadion powstał w portowej okolicy Seattle, zaledwie kilka przecznic od centrum biznesowego. Obiekt wznoszono w latach 2000-2002, głównie z finansów publicznych (ok. 300 mln $ z 360), przyznanych za zgodą obywateli jeszcze w 1997.

Obiekt zaprojektowany przez Ellerbe Beckett i LMN Architects ma częściowo otwartą północną stronę, dzięki czemu widać panoramę dzielnicy biznesowej. Zdecydowana większość trybun (ok. 70%) znajduje się wzdłuż boiska i jest zadaszona. Dach utrzymują stalowe łuki, które nocą są podświetlane. Z zewnątrz obiekt pokryto cegłą.

Choć finansowy udział w jego powstaniu miał jedynie zespół futbolu amerykańskiego Seattle Seahawks, to od początku równolegle odbywają się na stadionie mecze piłkarskie w wykonaniu Seattle Sounders. Najpierw zespół występował w lidze regionalnej, później został włączony do MLS, gdzie od początku rozgrywek zaczął notować jedne z najwyższych frekwencji.

CenturyLink Field

Pojemność obiektu jest zmienna. Na mecze piłkarskie zamykane są górne trybuny wzdłuż boiska, przez co standardowo obiekt mieści w ramach MLS ok. 38,5 tys. widzów. W przypadku wyższego zapotrzebowania trybuny są jednak otwierane i rosną do 67 tysięcy. Tyle stadion mieści na co dzień w meczach Seahawks. Jeśli i to nie wystarcza, możliwe jest podniesienie pojemności do 72 tys. miejsc.

Stadion ma ok. 7 tys. miejsc premium (część w 82 lożach) i aż 1400 miejsc dla osób niepełnosprawnych ruchowo (wraz z opiekunami) – znacznie więcej niż wymagają najsurowsze przepisy piłkarskie. Najbardziej żywiołowi kibice Sounders zajmują trybunę za południową bramką.

Pierwotnie obiekt nosił nazwę Seahawks Stadium, jednak w 2004 umowę sponsorską na kolejnych 15 lat podpisano z firmą Qwest. Gdy ta została wchłonięta przez CenturyLink, również nazwa stadionu się zmieniła. Kontrakt jest wart ok. 75 mln $.

 

Buck Shaw Stadium

Buck Shaw Stadium

Buck Shaw StadiumOtwarty w 1962 roku stadion służył pierwotnie drużynom baseballu i futbolu amerykańskiego Santa Clara University. Nie dziwi więc patronat zawodnika i trenera drugiej z dyscyplin, Bucka Showa. Obie drużyny jednak wyprowadziły się i w XXI wieku obiekt użytkowały już jedynie zespoły piłkarskie. Pierwszym był akademicki klub Broncos, a drugim, od 2008, San Jose Earthquakes z MLS.

Przed przeprowadzką Earthquakes na obiekt przysunięto boisko do trybun o kształcie litery „L” (układ baseballowy), a po otwartej zachodniej stronie pola gry powstała nowa trybuna z krzesełkami (pojemność wzrosła z 6,8 do 10,3 tys.). Na południu trybun nie ma, jest za to boisko treningowe.

Choć skromne rozmiary nie czynią go jednym z czołowych obiektów futbolowych w USA, to miał swój udział w słynnym Mundialu 1994, gdy był ośrodkiem treningowym Brazylii, późniejszego triumfatora rozgrywek. Przed meczem ćwierćfinałowym trenowała tu również Rumunia.

Earthquakes wyprowadzają się w 2014 na budowany w innej części miasta nowy stadion.

Reklama