Nowe projekty: Krasnodar i Władykaukaz

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe projekty: Krasnodar i Władykaukaz Nowe rosyjskie areny to nie tylko Mundial 2018. Również mniejsze, ale niekoniecznie mniej nowoczesne stadiony. Właśnie takie, jakie zaplanowano dla Krasnodaru i Władykaukazu.

Reklama

FK Krasnodar Stadion

FK Krasnodar Stadion

Już w 2011 roku drugi co do wielkości klub w Krasnodarze zatrudnił utytułowaną niemiecką pracownię GMP Architekten do stworzenia koncepcji nowego stadionu. Mówiono nawet o uwzględnieniu rozsuwanego dachu w planach klubu, jednak ostatecznie nie doszło do tego.

Pierwsze wizualizacje obiektu typowo piłkarskiego, z trybunami o pojemności ok. 36 tys. miejsc, pokazano w 2012 roku. Tymczasem prace przygotowawcze i fundamentowe ruszyły na przełomie zimy i wiosny 2013.

Stadion miał być areną treningową Mundialu 2018, jednak plany stanęły pod znakiem zapytania po tym, jak Krasnodar został odrzucony przez FIFA.

 

Alania Stadion

Alania Stadion

Zaprezentowany na początku lipca 2013 projekt nowego stadionu Alanii Władykaukaz powstał w tureckiej pracowni iki design group. Koncepcja zakłada rozmieszczenie widzów na czterech niezależnych trybunach, z których te wzdłuż boiska miałyby dwa poziomy, podczas gdy za bramkami – po jednym. Łącznie ze skromnymi narożnikami pojemność ma wynosić ok. 32 tys. widzów, choć projektanci szacują ją na przedział 30-35 tysięcy.

Pierwotnie budowa nowego stadionu miała ruszyć w 2011 roku, jednak wstrzymały ją problemy proceduralne. Dlatego spodziewane rozpoczęcie prac jest planowane na wiosnę 2014 roku, pod warunkiem ukończenia projektu na czas.

Finansowanie na poziomie 186 mln $ mają zapewnić rządowe programy inwestycyjne.

Reklama