Afryka: Protesty wymusiły zmianę nazwy stadionu narodowego Zambii

źródło: LusakaTimes.com; autor: michał

Afryka: Protesty wymusiły zmianę nazwy stadionu narodowego Zambii Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu proponowanej przez rząd i prezydenta nazwy jest już zmiana. Liczne protesty mieszkańców sprawiły, że nowy 50-tysięcznik będzie honorował wszystkich bohaterów, nie tylko tych z katastrofy z 1993.

Reklama

Po licznych głosach krytyki w serwisach społecznościowych i tradycyjnych mediach, rząd zgodził się zmodyfikować swoją propozycję nazwy dla powstającego w Lusace stadionu narodowego. Jak pisaliśmy w środę, zaproponowano określenie Gabon Disaster Heroes National Stadium. Ten termin miał honorować zawodników i sztab z samolotu wojskowego, który rozbił się u wybrzeży Gabonu w 1993.

Jednak decyzja ogłoszona we wtorek wywołała ostrą krytykę, ponieważ wielu kibiców, w tym dwa największe krajowe stowarzyszenia, uznało określenie za zbyt wybiórcze. Główne propozycje zmian odnosiły się do nazwania stadionu po prostu „Heroes Stadium”, co objęłoby wszystkich zambijskich bohaterów.

Prezydent Michael Sata oraz rząd bez żadnych oporów zgodzili się na padające z wielu stron sugestie i ze skutkiem natychmiastowym przemianowali obiekt na Heroes National Stadium.

Obiekt wznoszony dzięki tzw. chińskiej dyplomacji stadionowej jest aktualnie w finałowej fazie prac i będzie otwarty w tym roku. Pomieści 50 tys. widzów na w pełni zadaszonych trybunach.

Reklama