Nowe stadiony: Poznań po trzykroć i Świebodzin

źródło: własne

Nowe stadiony: Poznań po trzykroć i Świebodzin Niekoniecznie nowe, choć na pewno bardzo ciekawe. Lepsze zapierające dech w piersiach maszty i rozległe drewniane trybuny czy przytulne sektory mniejszych stadionów? Sami oceńcie.

Reklama

Stadion Olimpii Poznań (piłkarsko-żużlowy)

Stadion OlimpiiFot: Sebastian Spychała

Długo się wahaliśmy, czy i na jakich warunkach uznać ten obiekt. Doszliśmy jednak do wniosku, że skoro wciąż jest w stanie (przy odpowiednich nakładach) gościć imprezy, to należy go zaliczyć do grona polskich aren sportowych.

Najdalej wysunięty na północ stadion piłkarsko-żużlowy to największy obiekt kompleksu Olimpii na poznańskim Golęcinie. Jego wyjściowa pojemność wynosiła ok. 20 tys. widzów i z uwagi na brak modernizacji nigdy nie doszło do jej znaczącej zmiany, czy to przez instalację krzesełek, czy przebudowę trybun.

Stadion posiadał sztuczne oświetlenie o natężeniu ok. 1800 lux, jednak lampy zostały zdemontowane, a obiekt pozostał opuszczony po tym, jak miejscowe kluby (Poznaniak w futbolu i PSŻ w żużlu) przestały go użytkować.

Tereny mają zostać objęte modernizacją po przekazaniu władzom Poznania terenów przez policję w 2014.

Stadion Warty Poznań

Stadion WartyFot: Sebastian Spychała

Stadion przy Drodze Dębińskiej, popularnie nazywany Ogródkiem, był pierwotnie boiskiem bocznym Stadionu Edmunda Szyca. Ponieważ wielki obiekt położony kilkadziesiąt metrów na północ popadł w ruinę, a później koszty użytkowania Stadionu Miejskiego były zbyt wysokie, Ogródek stał się na lata domem Warty Poznań.

Pierwotnie wyposażony w jedną trybunę (zachód), mieścił niespełna 2 tys. widzów. W związku z wzrostem wymogów i próbami doraźnej poprawy standardu stadion otrzymał nowe, tymczasowe trybuny na południu i wschodzie, przekraczając liczbą krzesełek 4,5 tysiąca.

Stadion OSiR w Świebodzinie

Stadion w ŚwiebodzinieFot: Sebastian Spychała

Budowę stadionu na zachodzie Świebodzina ukończono w 1955 roku. Modernizowany w kolejnych dekadach parokrotnie, obiekt otrzymał w 1995 roku krzesełka na obu trybunach. Przy obiekcie zlokalizowane są dwa boiska treningowe.

Stadion Olimpii Poznań (lekkoatletyczny)

Stadion OlimpiiFot: Sebastian Spychała

Powstał wraz z kompleksem innych obiektów sportowych na Golęcinie w 1956 roku. To jedyny z trzech stadionów w obrębie centrum należącego przez lata do milicji (później policji), który przeszedł kompleksową renowację w latach 1990. i posiada krzesełka oraz sztuczne oświetlenie (na sześciu nietypowych, imponujących masztach).

Zachodnia trybuna z wieżą sędziowską składa się ze skromnych, tymczasowych sektorów, podczas gdy wschodnia powstała na ziemnym nasypie. Przy stadionie istnieją miejsca noclegowe oraz zespół kortów tenisowych.

Obiekt służy głównie zawodom lekkoatletycznym, podczas gdy mecze żużlowe oraz piłkarskie odbywają się na położonym kilkadziesiąt metrów na północ większym obiekcie.

Reklama