Moskwa: Los Łużników rozstrzygnie się w lipcu?

źródło: RUVR.ru

Moskwa: Los Łużników rozstrzygnie się w lipcu? Albo kompletna rekonstrukcja wewnątrz istniejącego stadionu, albo zburzenie i budowa od podstaw. Decyzja jest zależna od stanowiska FIFA, która na razie ma zbyt wysokie wymagania – ocenia zastępca mera Moskwy.

Reklama

W wywiadzie z Głosem Rosji zastępca mera Moskwy Marat Husnullin ocenił, że od FIFA zależy przyszłość stadionu na Łużnikach. W sprawie tego obiektu samorządowiec był właśnie w Rio de Janeiro, gdzie zwiedzał przebudowaną Maracanę.

Właśnie w kontekście tego stadionu Husnullin ma wątpliwości, czy Rosjanie muszą spełniać aktualnie stawiane wymogi FIFA, skoro Brazylijczycy nie musieli. Chodzi o pojemność. FIFA chce, by arena finału Mundialu 2018 mieściła aż 89 tys. widzów, podczas gdy najbliższy finał na Maracanie będzie niespełna 80 tysięcy.

Problem jest fundamentalny, ponieważ zdaniem rosyjskich architektów i planistów zmieszczenie 89 tys. widzów pod istniejącą kopułą stadionu jest niemożliwe. Pozostawienie aktualnego obiektu będzie realne tylko w przypadku zgody FIFA na obniżenie docelowej pojemności.

Obie strony zgodziły się, że należy powołać w tej sprawie grupę roboczą. Już 8 lipca powinna zapaść decyzja w sprawie ostatecznej pojemności, a więc także wybranego rozwiązania – przebudowy lub wyburzenia i stawiania nowego stadionu.

Reklama