Anglia: Ponad 50 klubów chce sprawdzić miejsca stojące

źródło: FSF.org.uk / Independent.co.uk; autor: michał

Anglia: Ponad 50 klubów chce sprawdzić miejsca stojące Podczas zeszłotygodniowego zgromadzenia ogólnego ok. 50 klubów zagłosowało za testowaniem miejsc stojących w meczach ligowych. Teraz władze The Football League mają sprawdzić, jakie kroki są konieczne dla rozpoczęcia prób na stadionach – podał The Independent.

Reklama

Dla walczących o powrót miejsc stojących kibiców to kolejna świetna wiadomość w ostatnim czasie. W maju dowiedzieliśmy się, że aż 21 spośród 24 klubów Championship popiera testy z miejscami stojącymi na angielskich i walijskich stadionach.

Teraz kolejna dobra wieść płynie z dorocznego zgromadzenia ogólnego The Football League, które odbyło się w piątek. Choć głosowanie było tajne i jego przebieg nie został w pełni ujawniony, jeden z dyrektorów wyjawił, że ponad 2/3 z 72 klubów trzech lig zagłosowało za wprowadzeniem testowych sektorów stojących na stadiony.

To już drugie głosowanie klubów The Football League (Championship, League One, League Two) z większością opowiadającą się za miejscami stojącymi. Pierwsze nie przyniosło zmiany stanowiska władz ligowych, ale po tym piątkowym jest decyzja, że możliwości prawne zorganizowania takich testów zostaną zbadane.

Niezmiennie przeciwko miejscom stojącym opowiadają się władze Premier League, najwyższej ligi w Anglii. Jednak wśród klubów tego szczebla poparcie dla miejsc stojących również rośnie. Zadeklarowały je dotychczas Aston Villa, Cardiff City, Sunderland, Swansea City oraz West Ham United.

Wprowadzenie miejsc stojących na stałe będzie w Anglii znacznie trudniejsze niż ich przetestowanie na wybranych stadionach. Stosowania takich miejsc w najwyższych ligach zabrania bowiem prawo państwowe, które wymagałoby zmiany. Jeśli jednak testy wypadną korzystnie, o zmiany w prawie będzie znacznie łatwiej.

Reklama