Nowe: Chłodzący projekt i bogaty stadion z Kataru

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe: Chłodzący projekt i bogaty stadion z Kataru Jak schłodzić 80 tysięcy widzów w katarskim skwarze i nie zużyć ani odrobiny prądu? Pracownia Tangram Gulf pokazała swoją propozycję. Z kolei piłkarski mistrz Kataru, Lekhwiya SC, pokazał swój nowy stadion. Jest na co popatrzeć!

Reklama

Tangram 2022 World Cup Stadium

Tangram World Cup Stadium

Ta wizja 80-tysięcznika w Ad-Dausze nie służy przedstawieniu żadnego z planowanych stadionów na Mundial 2022. Przeciwnie, jej celem jest pokazanie rozwiązań, które można wykorzystać do chłodzenia każdego z obiektów planowanej w Katarze imprezy. I, co istotne, nie zużyć do schłodzenia trybun ani jednego watta energii.

Stadion zaplanowany przez Tangram Gulf korzysta z kilku technik chłodzenia pasywnego. Po pierwsze, pozwala na stały przepływ powietrza przez porowatą fasadę oraz stosowaną w budownictwie krajów arabskich technikę układania ścian i otworów w taki sposób, by dać efekt przeciągu. Po drugie, by przyspieszyć ruch powietrza w obrębie obiektu stadion korzysta z tzw. zwężki Venturiego, umożliwiającej stworzenie podciśnienia.

Po trzecie, by poruszające się po stadionie powietrze schłodzić projektanci przewidzieli pod trybunami płytki zbiornik wodny. Masy powietrza mają być więc kierowane najpierw w dół, do piwnic, skąd mogą przepływać na trybuny i wypychać gorące powietrze z obiektu bez stosowania rozsuwanych elementów.

W ten sposób firma Tangram szacuje, że nawet latem, gdy w Katarze temperatury sięgają 45 stopni, można na wielkim obiekcie utrzymać temperaturę poniżej 26-29 stopni. I, co trzeba podkreślić jeszcze raz, bez użycia prądu.

Abdullah bin Khalifa Stadium

Abdullah bin Khalifa Stadium

Budowa rozpoczęła się w 2011 roku, a mieszczący ok. 9 tys. widzów obiekt na północy Ad-Dauhy otwarto po 17 miesiącach, w lutym 2013. Cztery niezależne trybuny są chronione przed słońcem i wiatrem przez poszycie z membrany (efektywnie zabezpiecza ono ok. 60% widzów). Ozdobą są jednak maszty oświetleniowe o unikalnej formie, zamykające symbolicznie bryłę zamiast sektorów narożnych.

Główna trybuna kryje niezwykle bogatą infrastrukturę VIP i VVIP, wliczając zacieniony parking. Pozostali widzowie mają do dyspozycji ogromną powierzchnię parkingową wokół obiektu. Co ciekawe, wewnątrz stadionu znajduje się m.in. meczet.

Będący właścicielem obiektu klub Lekhwiya SC nadał stadionowi imię urzędującego premiera Kataru, szejka Abdullaha bin Khalifa Al Thani.

Fundamenty obiektu są przygotowane, by rozbudować trybuny do 30 tys. miejsc, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zanim to nastąpi, przy stadionie ma powstać również hala widowiskowa i hotel.

Reklama