Kazań: Scena już jest, ale stadion nie gotowy

źródło: własne

Kazań: Scena już jest, ale stadion nie gotowy Do letniej Uniwersjady zostały dosłownie 2 miesiące, a na Arenie Kazań wciąż tysiące elementów czekają na ukończenie. Za to pojawiła się już gigantyczna scena, na której dojdzie do otwarcia imprezy.

Reklama

Pierwotnie Arena Kazań, wtedy nazywana jeszcze roboczo „Stadionem w Sawinowie” (od dzielnicy na wschodzie miasta) miała zostać oddana w 2012 roku. Planu jednak nie udało się zrealizować i w chwili pisania tych słów wciąż trwają intensywne prace nad instalacjami i elementami pokrycia stadionu. Obiekt trzeba wykończyć i doposażyć, instalacja krzesełek też jeszcze się nie skończyła.

Poślizg okazał się bardzo znaczący i wynosi ponad pół roku. Nowy stadion dla 45 tys. widzów zostanie otwarty dopiero 9 maja, czyli niespełna miesiąc przed imprezą, na którą powstaje. Organizowana w Kazaniu Uniwersjada 2013 rozpoczyna się już 6 lipca.

Dlatego, choć budowa stadionu nie jest jeszcze skończona, na płycie przyszłego boiska stoi już ogromna piramida ze stalowych rusztowań. O nią oparta będzie scena, na szczycie której rozpali się płomień igrzysk. Ogromna konstrukcja waży aż 470 ton.

Opóźnienie to nie tylko strata wizerunkowa i problemy organizacyjne dla Kazania. To też bardzo znaczący skok kosztów. Planowany na poziomie 330 mln $ (1,04 mld zł) budżet stadionu dziś wynosi już 450 milionów (1,42 mld zł).

Arena KazanFot: Teamsky

Reklama