Wrocław: Stadion znów niebieski, tym razem dla autyzmu

źródło: własne / Wrocław dla Autyzmu

Wrocław: Stadion znów niebieski, tym razem dla autyzmu Przybrał ten kolor już dla podniesienia problemu cukrzycy, teraz Stadion Wrocław będzie niebieski dla sprawy autyzmu. To zaburzenie rozwoju dotyka milionów ludzi na świecie.

Reklama

2 kwietnia świat obchodzi Dzień Autyzmu. Celem jest wzrost świadomości na temat tego problemu, dotykającego w samej Europie aż 5 mln ludzi. By szerzyć wiedzę i zwracać uwagę na istnienie problemu, wiele budynków na całym świecie zmienia swe iluminacje na niebieskie.

Tak będzie też we Wrocławiu, gdzie Stadion Wrocław jutro i pojutrze (2 i 3 kwietnia) będzie niebieski. Mówienie o autyzmie jest sprawą o tyle ważną, że brak świadomości prowadzi do społecznego wykluczenia ludzi zupełnie bez ich winy. Jednocześnie ten rodzaj zaburzeń w rozwoju człowieka jest jednym z najczęstszych na świecie (częstszym od, na przykład, Zespołu Downa), a liczba osób z autyzmem wciąż rośnie.

Stadion Wrocław dla autyzmu

Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. Chorzy mogą wykonywać te same ruchy ciała (np. machanie ręką, kołysanie się), nietypowe reakcje wobec ludzi, lub przywiązanie do przedmiotów, czy sprzeciwianie się jakimkolwiek zmianom w rutynie. W niektórych przypadkach może występować agresja i/lub samookaleczanie się.

Mimo częstego występowania większość społeczeństwa, w tym wielu pracowników służby zdrowia, świata nauki, nadal nie rozumie jak autyzm oddziałuje na osoby chore i jaki jest najlepszy sposób pracy z osobami cierpiącymi na autyzm.

Reklama