Nowe stadiony: Fleetwood, Grantham, Lewes

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Fleetwood, Grantham, Lewes Nie są największe, ale ich historia przerasta wiele innych. Zwłaszcza istniejący od co najmniej 1730 roku The Dripping Pan w Lewes, jeden z najbardziej urokliwych stadionów w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Highbury Stadium

Highbury StadiumFot: Trevor Pipe

Pierwszy mecz rozegrano tu na początku września 1939. Ponieważ inauguracja stadionu przy Highbury Avenue (stąd nazwa) zbiegła się w czasie z wybuchem II wojny światowej, kolejne spotkanie odbyło się dopiero kilka lat później.

W pierwszych dekadach istnienia odbywały się tu nie tylko mecze Fleetwood Town, ale też spotkania żużlowe (1948-1952), stąd aż do 2008 roku dwie trybuny były znacząco oddalone od boiska – dzieliły je pozostałości toru.

W 2008 ruszyła wielka przebudowa. W zaledwie 4 miesiące (kwiecień - sierpień) powstały nowe trybuny z zadaszeniem na zachodzie i północy obiektu. W drugiej fazie stanęła nowa trybuna wschodnia z siedmioma skyboksami. Miała być realizowana w 2009, ale ostatecznie jej inauguracja wypadła w 2011.

South Kesteven Sports Stadium

South Kesteven Sports StadiumFot: Matthew Wilkinson

Stadion stoi w miejscu kompleksu boisk The Meres, które zastąpił w 1991 roku. Stąd nieoficjalna nazwa, która od tej formalnej jest znacznie krótsza i ma swoją historię. Najlepsi adepci The Meres później przenosili się do centrum miasta i grali na miejscowym stadionie.

Ten jednak przestał istnieć w 1990 roku, dlatego Grantham Town w sierpniu 1991 zadomowili się właśnie tutaj, na zachodzie miasta. Stadion ma dwie trybuny o łącznej pojemności ok. 7,5 tys. miejsc i znaczący parking. Miejsca nigdy nie brakuje, ponieważ aktualny rekord to niespełna połowa pojemności.

The Dripping Pan

The Dripping PanFot: grassrootsgroundswell

Mało jest klubów tak starych, jak Lewes FC. Powstali jeszcze w 1885 roku i wtedy też otwarto ich stadion. A właściwie otwarto go dla futbolu, ponieważ wcześniej gościł krykiet i wiele innych dyscyplin co najmniej od lat 1730.!

Ze względu na unikalny charakter klubu znajdującego się w rękach prawie 2 tysięcy kibiców, stadion słynie z przyjaznej atmosfery i wyjątkowo kreatywnych plakatów meczowych, które przysporzyły Lewes FC sławy na świecie mimo gry w niższych ligach.

Ale obiekt ma do zaoferowania znacznie więcej – stojący na zachodzie ceglano-drewniany budynek klubowy widniał na mapach już w XVIII wieku (!), gdy stadion był po prostu niecką w ziemi z trawiastymi zboczami. Ten kształt sprawił zresztą, że obiekt otrzymał nazwę The Dripping Pan, czyli w luźnym tłumaczeniu „Blacha na tłuszcz” (z uwagi na kształt brytfanny przypomina pojemnik na skapujący przy opiekaniu smalec).

Same trybuny to dziś kryta zachodnia (Philcox Terrace – powstała w 2003 i przylegająca do domku klubowego), jedyna wyposażona w krzesełka południowa (Rookery Stand z 2007), a także stojąca wschodnia (Ham Lane End, zwykle służąca przyjezdnym). Do tego klub umożliwia stanie na chodniku wzdłuż północnego zbocza, choć nie zezwala na zajmowanie miejsc na samym nasypie.

Reklama