Afryka: Libia wraca do gry? Ruszą budowy stadionów

źródło: Reuters.com

Afryka: Libia wraca do gry? Ruszą budowy stadionów Po dwóch latach zawieszenia międzynarodowych rozgrywek na terenie Libii kraj zapowiada organizację Pucharu Narodów Afryki w 2017 roku. Wymieniane są trzy miasta, a w jednym z nich ma powstać nowy obiekt na 60 tys. widzów – podał Reuters.

Reklama

Za nami rozgrywki Pucharu Narodów 2013, które organizowała RPA. Ale niektórzy zapewne pamiętają, że impreza miała się odbyć w Libii. Jedną z aren miał być ten imponujący 45-tysięcznik w Benghazi.

Nowy stadion w Benghazi? 

Imprezę powstrzymał jednak konflikt zbrojny i obalenie Muammara Kaddafiego. Libia straciła na dwa lata możliwość rozgrywania w granicach swojego kraju meczów międzynarodowych. Mecze w roli gospodarza reprezentacja musiała rozgrywać w krajach ościennych.

Dopiero niedawna inspekcja przedstawicieli CAF sprawiła, że kraj przywrócono w prawach członka. W piątek odbył się pierwszy mecz w Libii od dwóch lat. Teraz kraj zamierza odbudować swą pozycję i reputację piłkarską, organizując Puchar Narodów 2017.

Minister sportu Abdussalam Guaila poinformował media, że impreza będzie świetną okazją do przejścia od rewolucji do rekonstrukcji. Najprawdopodobniej w Trypolisie powstanie nowy 60-tysięcznik, podczas gdy w mniejszej Misracie zaplanowano obiekt na 23 tysiące miejsc. Trzecim miastem PNA 2017 ma być Benghazi, ale nie wiadomo, czy przedstawiony powyżej projekt z 2009 roku ma jeszcze szanse na realizację.

Reklama