Słubice: Ten stadion zasługuje, by stać się zabytkiem!

źródło: własne

Słubice: Ten stadion zasługuje, by stać się zabytkiem! Dwóch entuzjastów chce, by słynny słubicki stadion otrzymał status zabytku. I trudno się z nimi nie zgodzić, bo tak ciekawych obiektów ze świecą szukać nie tylko w Polsce. Dlatego z przyjemnością patronujemy ich staraniom!

Reklama

W przyszłym roku minie 100 lat od powstania projektu dla tzw. Stadionu Olimpijskiego w Słubicach. Oryginalnie nosił nazwę Ostmark-Stadion (Stadion Wschodnio-Marchijski), ponieważ został wzniesiony w czasach, gdy Słubice były częścią Frankfurtu nad Odrą. Dzięki temu dziś na terenie Polski mamy jeden z najlepiej zachowanych przykładów budownictwa rekreacyjnego… Niemiec z początków XX wieku. Oczywiście to wiąże się z obecnością na obiekcie oddziałów szturmowych NSDAP czy samego Adolfa Hitlera, ale to tylko dodaje wartości historycznej.

Ostmark-StadionFot: SOSiR Słubice

Cały kompleks stadionu głównego, basenu i boisk bocznych zachował się w bardzo bliskiej oryginałowi formie do dziś, co samo w sobie świadczy o jego wyjątkowości. Do tego obiekt reprezentuje architekturę na pograniczu secesji i wczesnego modernizmu, a dla jego dostojnej trybuny południowo-wschodniej z rozpoznawalnymi arkadami trudno dziś znaleźć odpowiednik.

Ostmark-StadionFot: Polonezcaro (cc: by)

Nic dziwnego, że dwaj zapaleńcy – Adrian Mermer i Roland Semik – wystąpiło właśnie z wnioskiem do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kierownika Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim Błażeja Skazińskiego o wpisanie stadionu w Słubicach do rejestru zabytków województwa lubuskiego.

Jak piszą inicjatorzy, swoją inicjatywę poddaliśmy konsultacji specjalistów – naukowców z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz architektury, pracujących na co dzień na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a także na Politechnice Wrocławskiej.

Pomysł podjęła Fundacja Dobro Kultury w Słubicach, a kolejnymi partnerami są Katedra  Ochrony Europejskich Dóbr Kultury na Europejskim Uniwersytecie Viadrina oraz Stowarzyszenie „Nasze Słubice PL”. My wraz z telewizją HTS Słubice z przyjemnością obejmujemy patronat nad inicjatywą!

Reklama