Nowe stadiony: Czerniowce i Lwów

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Czerniowce i Lwów Dziś zapraszamy na dwa stadiony z zachodniej Ukrainy, które nigdy nie wyszły z cienia tych bardziej znanych, a zasługują na zainteresowanie. Od dziś na Stadiony.net Stadion Bukovyna i Lafort Arena.

Reklama

Stadion Bukovyna

Stadion Bukovyna

Ok. 250 na południowy wschód od Lwowa, tuż przy granicy z Rumunią znajdują się Czerniowce. To miasto, liczące ćwierć miliona mieszkańców,  w ukraińskim futbolu reprezentuje przede wszystkim miejscowy klub Bukowyna. Swoje mecze rozgrywa na stadionie o tej samej nazwie.

Stadion powstał w 1967 roku przy największym miejskim parku, niemal w centrum Czerniowców. Typowe dla stadionów tego okresu we wschodniej Europie jednopoziomowe trybuny na planie elipsy są osadzone na wałach ziemnych.

Aktualnie pojemność wynosi ok. 12 tys. miejsc. To spadek zanotowany w 2000 roku, gdy zainstalowano na wszystkich sektorach krzesełka. Stadion posiada też okazałą, szeroką aż na 15 metrów tablicę świetlną.

Poza meczami odbywały się tu również imprezy rozrywkowe, w tym słynny festiwal Czerwona Ruta w 1989 i jego jubileuszowe wydanie w 2009, z udziałem prezydenta Wiktora Juszczenko.

Lafort Arena

Lafort Arena

Stadion w położonym ok. 5km od Polski Dobromilu powstał w 2007 roku dla miejscowego klubu, jednak od pierwszych lat jego najważniejszym użytkownikiem jest FK Lwów. Nawet pierwszy mecz w historii rozegrał tu właśnie FK Lwów, podejmując dzień przed otwarciem „sąsiadów” z Iwano-frankiwska.

Stadion mieści 3220 widzów na dwóch  trybunach krytych (wzdłuż boiska) i dwóch otwartych – za bramkami. Mimo początkowych problemów z dopuszczeniem do rozgrywek, jest zdolny gościć mecze drugiego szczebla na Ukrainie.

Do 2010 roku obiekt nazywał się Knjazha Arena.

Reklama