Nowe stadiony: Najmniejsze areny Ligue 1

źródło: własne

Nowe stadiony: Najmniejsze areny Ligue 1 Francuska ekstraklasa ma swój „ogon”, którego w naszym serwisie dotąd brakowało. Dlatego zapraszamy na trzy najmniejsze stadiony jednej z najlepszych lig Europy…

Reklama

Parc des Sports d’Annecy

Parc des sports d'Annecy

Pierwsze obiekty sportowe powstały tu w latach 1930., ale budowa infrastruktury dla zawodników i widzów ruszyła dopiero w 1958. Inauguracja nastąpiła po aż 6 latach, w 1964 roku. Od pierwszych lat obiekt służył przede wszystkim lekkoatletyce – krajowe mistrzostwa odbywały się tu w 1987, 1993 i 1994 roku, a nie brakowało też imprez międzynarodowych, choć nie tych z najwyższej półki.

Na co dzień gospodarzem piłkarskim był zespół Annecy FC, ale w 2011 roku wprowadził się także beniaminek francuskiej Ligue 1, Evian Thonon Gaillard FC. Choć miasta Evian i Thonon dzieli od Annecy ponad 70km, jest to najbliższy stadion spełniający wymogi tego stopnia rozgrywek. By je spełnił, trzeba zresztą było przeprowadzić w latach 2010-11 renowację, wliczając instalację krzesełek czy zadaszenie południowej trybuny.

Stade Francis-Le Blé

Stade Francis Le-Ble

Stadion otwarty w 1922 roku otrzymał swą pierwszą wielką trybunę przy okazji awansu do Ligue 1 w 1980 roku. Nowe, kryte sektory pozwoliły podnieść pojemność z zaledwie 1800 miejsc do ponad 10 tysięcy, z czego połowa widzów miała do dyspozycji ławki, reszta stała. Przy okazji przebudowy zmieniono nazwę ze starej Stade de l'Armoricaine na Stade Francis-Le Blé, dziś często skracaną do FLB.

Stadion później nie zmieniał się aż do ponownego awansu Stade brestois 29 do Ligue 1 już w XXI wieku. W 2004 roku pojawił się pomysł budowy nowego stadionu w innej lokalizacji, ale zwyciężyła idea stopniowej przebudowy aktualnego obiektu. W 2010 powstała zupełnie nowa trybuna zachodnia, dzięki czemu udało się podnieść liczbę miejsc ponad granicę 15 tysięcy.

Stade François-Coty

Stade Francois Coty

Gdy otwierano go w grudniu 1969, nosił nazwę Timizzolo. Później zmieniono ją, by uhonorować zmarłego mera Ajaccio, jednak niezmiennie stadion należał do niewielu, które zapewniają takie widoki – ulokowany na wzniesieniu i otwarty od strony wybrzeża obiekt pozwala widzom oglądać Morze Śródziemne bez przeszkód.

W 2007 roku ruszyła gruntowna przebudowa obiektu, by dostosować go do wymogów Ligue 1. Docelowo miała zakończyć się już w 2008, a efektem miały być trzy kryte trybuny, wyłącznie z miejscami siedzącymi. Jednak prace nad pierwszymi dwiema trwały aż do 2012 roku i cały proces zakończy się najwcześniej w 2013 roku, osiągnięciem pojemności 13,5 tysiąca.

Reklama