Ekstraklasa: Jest jednolity wzór regulaminu meczowego

źródło: własne

Ekstraklasa: Jest jednolity wzór regulaminu meczowego Kluby wciąż mogą wprowadzać swoje zmiany, ale przynajmniej w głównych punktach regulamin meczów Ekstraklasy jest. To duże ułatwienie, bo dotąd reguły różniły się między poszczególnymi stadionami. Zobacz, jaki regulamin będzie obowiązywał od wiosny.

Reklama

Na razie przyjęło go 11 klubów, ale kolejne mają dołączyć w najbliższym czasie, gdy ich władze będą w komplecie i podejmą formalne decyzje. Jednolity wzór regulaminu dla wszystkich klubów Ekstraklasy to wynik prac grupy roboczej, która zajmowała się stworzeniem adekwatnej interpretacji przepisów.

Na bieżąco współpracujemy z policją. Chcemy, aby wszystkie nasze regulacje były konsultowane szeroko. Policja zgłosiła swoje rekomendacje do treści regulaminu. Uważamy, że runda wiosenna tego sezonu będzie dobrym pilotażem dla nowego regulaminu imprezy masowej. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim zakresie od sezonu 2013/2014 warto będzie dokonać  w tym dokumencie dalszych modyfikacji – stwierdził Marcin Animucki, członek zarządu Ekstraklasy SA.

Co znajduje się w nowych regulaminach? Nie należy się spodziewać znaczących zmian między dotychczasowymi zasadami a tymi nowymi. Różnice są przede wszystkim formalne, a mniej dotyczą regulacji zachowania.

Wciąż długa jest lista zakazów, choć zaskakujący priorytet nadano zasłanianiu twarzy – Ekstraklasa SA uznała, że ten punkt zasługuje na wyróżnienie nawet ponad treści rasistowskie, przemoc czy zażywanie narkotyków. Na liście znajdują się też pozycje drobniejsze – zakaz uporczywego stania poza sektorami wyznaczonymi przez organizatora czy zakaz stania w przejściach między sektorami. Regulaminy zakazują też zasłaniania flagami treści reklamowych, zasłaniania widoku innym widzom i wreszcie blokowania nimi dróg ewakuacyjnych.

Znacznie krótsza jest lista praw kibica podczas meczu, ale szczególnie w kontekście polityki niektórych klubów warto zwrócić uwagę, że regulamin daje każdemu kibicowi prawo do pozostawienia swoich rzeczy w depozycie. Teoretycznie więc kluby nie mogą powiedzieć, że depozytu nie prowadzą lub dany przedmiot jest zbyt cenny do pozostawienia w depozycie. Jeśli coś się kibicowi nie podoba, może składać „skargi i wnioski”, ale niestety brak jest jakiejkolwiek informacji na temat trybu ich rozpatrywania.

Z dokładną treścią regulaminu można zapoznać się w załączonym pliku.

Reklama